Мавродиева с европейска титла за 3 март

31-годишната атлетка донесе първо европейско злато за България от 14 години насам

Мавродиева с европейска титла за 3 март | StandartNews.com

Радослава Мавродиева зарадва цяла България навръх националния празник, като стана европейската шампионка в тласкането на гюле от първенството в зала в Глазгоу. Родената преди 31 години в Сливен атлетка бе трета до петия опит. В него тя изригна и си направи лично постижение от 19,12 м. Така тя задмина с един сантиметър голямата фаворитка Кристина Шваниц (Гер), която бе шампионка на Европа в зала от 2013-а. Трета с лично постижение за сезона от 19,00 м остана унгарката Анита Мартон, която държеше последните 2 титли в зала. Златото е първо за Радослава и идва след 2 отличия в предните шампионати. През 2015 г. в Прага Мавродиева беше трета, а в Белград 2017 беше втора. Сега в Глазгоу Мавродиева показа истински състезателен дух в надпреварата, като започна похода към титлата със силно участие в квалификацията в петък вечер. На финала тя направи неповторимата серия - 18.74 м, 18.49 м, 18.60 м, 19.01 м, 19.12 м, 18.83 м. Тя пристигна в Глазгоу като втора в европейската ранглиста за сезона с 19.09 м, Шваниц бе лидер в тази класация с 19.54 м, а Мартон се мобилизира в най-голямото състезание за зимата и направи първо тласкане на 19 м за сезона. Златото е първо за България на европейско в зала от 2005-а, когато Ивет Лалова спечели титлата на 200 м в Мадрид. Първи поздрави Радослава получи в миксзоната от президента на БФЛА Добромир Карамаринов.

"Много се радвам, че спечелих и точно на 3 март ще чуя химна, заяви щастливата Радослава след финала. - Време беше да спечеля златото. Толкова години все едно и също, и беше вече време да си взема моето. Може да прозвучи нескромно, но мисля, че го заслужавах. Благодаря на всички които ме подкрепяха в Сливен. Този медал е за тях и за България. Още не мога да повярвам".