Младен Маринов: Свихме битовата престъпност

- Искам най-добрите технологии за разкриване на престъпления да са в арсенала на всяко РПУ
- Доверието към полицията вече е като това към армията и църквата, казва Младен Маринов, водач на листата на ГЕРБ в София - област в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Г-н Маринов, какво предвижда програмата на ГЕРБ в сектор "Сигурност"?
- През годините този сектор е бил постоянен приоритет за ГЕРБ. Нашата основна цел е да гарантираме сигурността на всеки, който се намира на територията на България - на нашите граждани, на чужденците, които идват у нас като туристи, на българските и чужди инвеститори. Неизменни остават ангажиментите ни към сигурността на ЕС и опазване на границите, борбата с тероризма и неговото финансиране, препятстването на незаконната миграция, противодействието на трафика на хора и разпространението на наркотици. Ще продължим прилагането на успешния модел на борба с контрабандата, благодарение на който и сега държавната хазна разполага с резерви за подкрепа на хората и бизнеса за справяне с негативните икономически ефекти на коронакризата. Ние, експертният екип в сектор "Сигурност", който включва и мен, и моя колега и приятел Христо Терзийски, познаваме тези предизвикателства и имаме визия за техните решения.
- Промени ли се отношението към българския полицай и какви са Вашите лични приоритети като бъдещ народен представител?
- Да, за 4 г. екипната работа на професионалното и политическото ръководство на МВР успя буквално да преобърне негативната тенденция в отношението на гражданите към полицаите. Доказателството, че сме поели по верния път, са данните на две от най-авторитетните социологически агенции. През 2017 г. "Алфа рисърч" отчита 26% одобрение срещу 35% неодобрение. В началото на 2021 г., според същата агенция вече имаме 32% одобрение срещу 22% неодобрение. В последното си проучване от февруари т. г. социлозите от "Галъп" очертават още по-голям ръст на доверието, което стига до 54%. Така полицията се нарежда до армията и православната църква - институциите, които традиционно се ползват с най-високо одобрение. Лично за мен именно доверието на хората е реалната оценка за нашата работа. Ако бъда избран за народен представител, ще помагам на колегите от МВР да подобряват качеството на своята работа в полза на гражданите. А след като българските полицаи вече имат сигурност за своето кариерно развитие и гарантирани средства за достоен живот, то новата ни задача е подобряване на обучението и материално-техническата база на нашата полиция.
- Кандидатирате се като експерт от гражданската квота на ГЕРБ. Вече казахте, че за Вас най-важно е обучението на младите полицаи. Какво трябва да се промени?
- Да, обучение, но не само на младите колеги, а на всички, които са в системата на МВР. Това означава няколко неща. Първо, полицейските школи и Академията на МВР да работят по най-модерните европейски и световни образователни програми. Второ, най-добрите съвременни технологии за разкриването на престъпления да станат част от арсенала на всяко полицейско управление. И трето, което е и личното ми желание - колегите да използват модерни служебни лаптопи. Или по-просто казано - да разрешим старите проблеми с липсата на адекватно материално-техническо осигуряване на полицейския служител.
- Борбата с битовата престъпност бе водещ приоритет на МВР през изминалия мандат. Какво бе постигнато и как ще бъде надградено?
- Ще започна първо с обещаното преди 4 г. - да бъдат назначени 2000 нови полицаи в малките и средно големи населени места и да заработи системата на мобилни екипи, които да реагират своевременно на сигналите за битови престъпления. И двете обещания станаха факт още през първите 2 г. от мандата. Едно от основните направления в работата на новата Главна дирекция "Жандармерия" също има сериозен принос за успешната борба с битовата престъпност. От 2017 г. досега има трайна тенденция към намаляване на общата престъпност, включително и на битовата. През 2020 г. броят на регистрираните престъпления е близо 25% по-малко от тези през 2017 г. Продължава устойчивата тенденция на намаляване на убийствата, кражбите, грабежите и посегателствата спрямо МПС. Расте разкриваемостта с около 4.5%. В тясно взаимодействие с прокуратурата полицията ликвидира телефонните измами, които тормозеха възрастни хора в страната. Заради работата на мобилните екипи и на жандармерийските части чувствително намаляха и случаите на насилие над възрастни хора в селата. При броя на убийствата има спад с над 30%. През 2017 г., 2019 г. и 2020 г. са разкрити всички убийства с изключение на едно.Всички тези добри резултати в борбата с престъпността ще надградим чрез мониторинг на оперативната обстановка и установяване на региони с повишена концентрация на престъпления. В нашата програма предлагаме да се изгради специална информационно-аналитична система за преразпределение на състав и техника. Целта ни е да утвърдим и развием проактивния подход за превенция и противодействие на престъпленията с акцент върху кражбите, грабежите и палежите на МПС. Ще разширим модела на мобилните екипи в СДВР и областните дирекции на МВР за посещения в населените места и осъществяване на прием на граждани в малките и отдалечени населени места с практиката на "пешия наряд" - екипи от полицаи, които с присъствието си превантивно да предотвратяват нарушения на общественият ред.
- Водещ приоритет е борбата срещу корупцията. Как оценявате взаимодействието с прокуратурата и какви са следващите стъпки?
- Искаме българските граждани да усетят, че има върховенство на закона и видими резултати в борбата с корупцията. През последните 4 г. като професионален ръководител на МВР и после като министър, съм работил с двама главни прокурори. И на двамата - и на г-н Цацаров, и на г-н Гешев, благодаря за взаимодействието, което успяхме да изградим между МВР и българската прокуратура. През изминалите 4 г. борбата с корупцията в МВР бе наш приоритет. А общите ни усилия с прокуратурата получиха положителна оценка от ЕК, като бе отчетено и намаляването на корупционния риск в МВР. Инсталирахме 580 камери за наблюдение на служителите в Пътна полиция. Още 300 броя системи за видеозаснемане са вградени в автомобилите на пътните полицаи. Така ограничихме възможностите за даване и вземане на подкупи. Предвиждаме да разширим кръга на видеонаблюдението над действията на служители от МВР, изложени на повишен корупционен риск, чрез изграждането на Център за активен мониторинг. В почти всички структури, където се предоставят административни услуги, плащането се извършва чрез ПОС терминални устройства. Тази услуга ще направим достъпна и в самите автомобили на Пътна полиция. И дирекция "Вътрешна сигурност" ще продължи да се бори срещу корупционни прояви на служители и да подобрява мерките за предотвратяване на такива прояви в системата. А доброто взаимодействие с прокуратурата ще се приложи и при проверки на сигнали за корупция, постъпили на автоматизираната телефонна линия и интернет страницата на министерството.
- Предвижда ли се увеличаване на полицейските заплати?
- Благодаря на синдикатите, че ме подкрепиха и като главен секретар, и като министър, и успяхме да се преборим за по-високи възнаграждения в системата на МВР. Направихме и първата решителна стъпка към разрешаване на наболелия въпрос със заплащането на нощния труд. Последното увеличение на заплатите в МВР с 15% беше прието с държавния бюджет за 2021 г. и влезе в сила на 1 януари. По време на разговорите със синдикатите на МВР за това увеличение премиерът Бойко Борисов пое ангажимент за нов ръст на полицейските заплати с 5% още през тази година. Аз не се съмнявам, че ако на 4 април получим доверието на изибрателите и Борисов отново бъде избран за министър-председател, той ще изпълни поетия ангажимент и полицаите ще получат поне 5% увеличение на заплатите и през 2021 г.
- Водач сте на листата на ГЕРБ в София област. Какво Ви свързва с района?
- На първо място, това са доверието и номинациите за народен представител, които получих от членовете на ГЕРБ в София област. Много им благодаря, защото за мен това е оценка за свършената работа от ръководния екип в МВР по време на мандата. На следващ етап тези номинации бяха потвърдени и получих доверието както на лидера на партията Бойко Борисов, така и на най-висшата й структура - Изпълнителната комисия. Освен това, родният ми град Ябланица, в който съм почти всяка събота и неделя, е на границата на област Ловеч (там пък съм втори в листата на ГЕРБ и СДС) и София област. Добре познавам София област и се чувствам свързан с региона и от работата в МВР.
- Какви проблеми виждате при обиколките си в района и какви ангажименти поехте?
- През първите две седмици на кампанията обиколих всичките 22 общини на региона и много от селата в него. Целта ми е да стигна до всеки жител в София област. Проблемите на хората са във въпросите, които ми задават, или в молбите за подкрепа, които отправят. Най-голямата изненада беше, че не ми задават въпроси, свързани с полицията и МВР. Когато ги споменават, то е, за да ми кажат, че нямат проблем с битовата престъпност. Почти във всяко село или община ме питат кога ще бъдат ремонтирани водопроводът и канализацията. Следва темата с ремонта на улиците и рехабилитацията на пътищата. Случва се хората да ме молят да им "ходатайствам" пред зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков за поправката на някой път, защото знаят, че сме заедно в листата на ГЕРБ-СДС за Ловеч. На трето място са въпросите, свързани с проблемите с тока и електропреносната мрежа по селата и малките общини.
Всички новини от категория Парламентарни избори 2021.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Нинова отвърна на Станишев, отправи му няколко въпрос...
Димитър Недков предупреди за голяма опасност за Бълга...
Голяма новина за коронацията на Чарлз III
Революция в таблетите! Сгъваем iPad
Иван Таков избухна заради дълга на "Топлофикация"
Промени с винетките: ключово решение в НС
След чужбина и у нас: Двойни пари за командировка