Кои са най-обичаните депутати

- Последните стават първи - студентка и футболен съдия с повече лични гласове от министрите
- Феноменът 4/4 пренареди листите на БСП, сценаристът на Слави Ивайло Вълчев е шампион в Бургас
Кои кандидати за депутати събраха най-много лични гласове на вота на 4 април? Този път преференции има в много от листите и на ГЕРБ, и на БСП. На някои места предпочитаните имена събраха повече от водачите, дори министър отстъпи лидерството.Преференциалното пренареждане на листите по принцип е възможно, ако съответният кандидат е получил поне 7% от гласовете, дадени за формацията му в конкретния изборен район. Дори тогава обаче човек на по-задно място може да се изстреля най-много на второ в списъка. Причината е, че водачът обикновено е бетониран и трудно би могъл да бъде изместен от първото място, тъй като за него отиват всички останали гласове без преференции. Не такъв обаче е случаят на тези парламентарни избори. За първи път преференциалният вот измести трима водачи на листи.
Сред отличниците по преференции са сценаристът на Слави Тошко Йорданов /20 011 лични гласа/, областният управител Дани Каназирева /19 678 гласа/ и Манол Генов /13 043 гласа/. Те са кандидати от Пловдив. Но личният вот за тях не променя подредбата на листите.
Не такъв обаче е случая в Хасково, къдетое друг рекордьор по преференции - Георги Станков от листата на ГЕРБ-СДС в Хасково. Там коалицията е първа сила с 41 192 гласа, или 37.34%, а ветеринарният лекар от Любимец събра цели 13 655 лични вота - повече от водача Делян Добрев, смятан за силния човек на управляващата партия в Града на Богородица. Естествено, Станков получи най-голяма подкрепа в родния си град Любимец и в съседната община Свиленград. Там събра съответно 79% и 78% от вота за ГЕРБ.
Третият мандат пък ще вземе петият в листата - икономистът Сашо Савов, с 3860 преференции. Четвърти остава шестият - Стефан Димитров от Димитровград, който има 3756 преференции, но засега не влиза в парламента. Димитров е син на изпълнителния директор на "Неохим" Димитър Димитров.
В Благоевград също имаше изненада. Точно както е записано в Библията - последният стана първи. С 9507 преференции Стефан Апостолов, футболен съдия и син на кмета на Симитли Апостол Апостолов, който бе на 22-ро място, събра повече лични гласове от транспортния министър Росен Желязков. Трета позиция зае петият - досегашният депутат Александър Мацурев, с 6515 преференции. Номер 4 е Георги Динев с 5075 лични гласа.
Във Варна пък спортният министър Красен Кралев е на кантар заради студентката Славена Точева. Тя бе на 25-то място, но събра 6805 преференции и зае второ място в листата след здравния министър проф. Костадин Ангелов. Точева владее четири езика, работила е като еколог в частния сектор и е едно от най-младите лица на ГЕРБ-Варна.
Очаква се коалицията, която събра 56 904 гласа, или 28.84%, да има поне четирима депутати от общо 15 мандата. След Славена се подреждат диригентът Страцимир Павлов, настоящият депутат Таня Петрова, а на пета позиция остана министър Кралев.Рокада в морския град се очаква да има и при "Демократична България". Поставената под номер 3 общинска съветничка Стела Николова е получила 4131 преференции при 1487 за водача Стоян Михалев и 409 за втория Стелиян Севастиянов.
Любопитно е, че освен че е първи в листата на партията си "Има такъв народ" във Варна, Слави Трифонов е получил и над 13 000 лични преференции там.
Бившият министър на туризма Николина Ангелкова пък може да гледа Народното събарние само по телевизията. Тя бе втора в листата на София-област и макар да има 3918 преференции, е изместена от петия - бившия депутат Валентин Милушев, за когото персонално гласуваха 4199 души.
В 26-МИР в София област е третият случай на преференциален вот, изместил водача, съобщи „Монитор”. В 26-и МИР Александър Методиев от ДПС е успял да изпревари първия в листата на Движението Руслан Коларов с 2143 лични гласа. Той обаче подаде заявление за отказ от депутатско място. Същото е направил и самият водач на листата Руслан Коларов. Така от София област ще влезе вторият – Цветан Енчев, тъй като движението има само един мандат.
В Ловеч пък четвъртият - депутатът от 43-ия парламент Иван Миховски, измести от второто място бившия вътрешен министър Младен Маринов.
Във Враца с 2361 лични преференции трети стана синът на кмета на Мездра Мирослав Аспарухов, който при първоначалната подредба бе на 6-то място.
В Габрово веднага след водача Томислав Дончев се нареди седмият с 1340 преференции - Павлин Ганчев от Севлиево.
В Кюстендил води вътрешният министър Христо Терзийски, но третият в листата - председателят на общинския съвет Михаела Крумова, стана втора с 2911 преференции. Психиатърът д-р Александър Паризов, общински съветник от Дупница, пък се изстреля от 6-то на трето място.
В Пазарджик, където начело е вицепремиерът Екатерина Захариева, второ място заема четвъртият - Димитър Гечев, а петият става трети - областният управител Стефан Мирев. Четвърта е последната - бившият депутат Десислава Тодорова, която има 4066 преференции.
В Плевен също има гигантско разместване. Юристът Александър Николов се изстрелва от 16-то на второ място, а икономистът Валери Лачовски - от 8-мо на 4-то.
Сред отличниците по преференции на БСП е петкратният световен шампион по спортна стрелба Весела Лечева. Тя получи лично 3863 гласа, които я правят и най-предпочитаният кандидат от всички партии в област Велико Търново. Любопитно е, че с рекордния си резултат Лечева изпреварва и лидера на партията Корнелия Нинова, която в най-големия софийски избирателен район получава 3670 вота.
В 24-и МИР в София с преференция седмият в листата на социалистите Борис Цветков става втори и избутва назад Димитър Данчев.
Преференции пренареждат подредбата на левицата и в Бургас, Благоевград и др.
Любопитното е, че в червените списъци се появява и феноменът 4/4 - същият като 15/15, който наблюдавахме през 2017 г. - избирателите зачертават номера на формацията - 4 и отново същия номер в преференциите.Така например във Велико Търново земеделският производител Симеон Вачков, който бе четвърти - какъвто е и номерът на БСП в бюлетината, става трети с 2617 преференции. Във Враца също - четвъртият Генади Събков става втори.
Същото се повтаря в Бургас, Благоевград, Пловдив-област, София област и Ямбол, който е единственият регион, дал победа на левицата с 13 091 гласа, или 27.27%. Там водач на листата е Кристиан Вигенин, но по схемата 4/4 - втори с 2002 лични гласа става Кирчо Карагьозов.
Сериозно са използвани преференциите от избирателите на "Демократична България". В Бургас Димитър Найденов взе 1874 гласа, а Даниела Божинова - 548. Живко Табаков от "Изправи се! Мутри вън" има 1611 преференции. Валери Симеонов си е докарал 1386 лични гласа. Но шампион е Ивайло Вълчев, сценаристът от "Шоуто на Слави", който е син на почетния бургазлия Ваньо Вълчев. Той може да е горд с резултата си - 5875 лични преференции.
В 24-ти МИР в София бившият лидер на СДС Мартин Димитров, който се кандидатира от ДБ, беше пети, но с личен вот се премести на трето място. Иво Мирчев също мина напред и двамата избутаха Цецка Бачкова и Стефан Тафров. Но Мирчев е водач и в Бургас, а Тафров - в Пазарджик, така че има вероятност да се откажат от местата си в софийската листа. В 23 МИР Георги Ганев влиза преференциално. Той измества от второто място Антоанета Цонева от "Демократична България".
Всички новини от категория Парламентарни избори 2021.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Татяна Дончева се развихри! Кои прокурори нокаутира
Скандал за Боровец! Къде стигнаха цените
Фокус на Христо Иванов! Как праща българина да гласув...
Референдум ли? Топ водещ взриви ефира с този коментар
Обрат с бития Християн. Министри по спешност в Скопие
Първанов спасява честта на Нинова. Безценен съвет
Шокиращи подробности за 25-годишната полицайка с дрог...