Караянчева за "Стандарт": Да мислим повече за България

9 000 души посетиха Народното събрание в неделния ден на отворени врати. За първи път от 1998 г, когато стартира инициативата, интересът е толкова голям. Още в 12 ч. над 2000 души вече бяха влезли в парламента.
Една от първите посетителки на Отворените врати по случай 140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската Конституция, бе ексдепутатката Екатерина Михайлова, която представи свои студенти от Университета лично на шефката на парламента Цвета Караянчева. Политологът Антоний Гълъбов също представи свои студенти на г-жа Караянчева, с която ще координират усилията си за провеждане на мероприятия по повод приемането но Търновската конституция.
Единствените домакини на събитието бяха депутатите от ГЕРБ. Липсваха депутати от останалите 4 парламентарни групи.Г-жа Караянчева показа на посетителите експозицията по-случай Учредителното събрание. Показа им личните вещи на Петко Р. Славейков, както и оригиналът на Търновската конституция,който бе пазен от двама гвардейци. Те се сменяха на всеки час.
Първите гости - третокласници бяха въведени от Цвета Караянчева в пленарната зала, за да седнат на депутатските банки и на председателските места, за да ударят звънеца. Г-жа Караянчева прегръщаше децата и се снимаше с тях като им казваше: "Днес вие сте мои гости. Радвам се че има толкова много деца. Вие сте нашето бъдеще!" Любопитен факт, който тя съобщи на учениците е, че като стенограф в парламента е работил и поетът Димчо Дебелянов.
Ученичката от Кюстендил Диляна Георгиева сподели: "Залата е много красива. Всичко ми хареса! Много е вълнуващо!" А Калчо Георгиев добави: "Нека депутатите мислят повече за онези български граждани, които са извън България, да си ги върнат отново у нас." Особено голям бе интересът на по-възрастните посетители към автомата за кафе. Те се наредиха на дълга опашка зад него и се питаха един друг: "Колко струва депутатското кафе?" Отговорът бе: "А, добре са си те - едно кафе е само 40 стотинки".
В деня на Отворените врати председателят на парламента Цвета Караянчева отдели време и отговори на въпросите на "Стандарт":
- Г-жо Караянчева, има ли го днес духът на учредителите сред народните избранници?
- Не винаги, когато сме в динамична работна атмосфера. Но начинът, по който се отнасяме към миналото, е важно да остане за нашите наследници.
- След 140 години Учредително Народно събрание какво може да мобилизира нацията?
– Повече да мислим за България, повече да мислим за децата си, да мислим за онези наши съграждани, които избраха да живеят в България. Да мислим за всички онези, които са извън България. Мисълта за България трябва да ни обединява, ако сме наистина отговорни за бъдещето.
– Вашата молитва за България?
– Бог да пази България!
– Вие бяхте активен участник в изработването на закон за домашното насилие. Но пък Българската православна църква одобри шамара, особено когато „детето е ударено с любов, а не със злоба“. Вие одобрявате ли шамара или го приемате като акт на домашно насилие?
– Това,което направихме в парламента, с промените в Наказателния кодекс е показателен и силен удар срещу домашното насилие. Не искам да коментирам друго.
– Вие сте най-младата баба в парламента. Имате ли време за дъщеря Ви Калина и за внучето?
– Все по-рядко ги виждам. Но до 16 април ще бъде все така. Всичко ще се концентрира върху празненствата за Търновската Конституция. А внучето го виждам. Винаги открадвам малко време за дъщеря ми и внучето.
– На какво научихте дъщеря си?
– Да бъде Човек. И да пази традиционните семейни ценности.
ЮНЕСКО добави 13 нови обекта към Списъка на световнот...
Извънредна новина за дрона край Тюленово
Тъжно. Почина знаменит литературен критик
Падна тайна за новия тотомилионер
Черен ден за родния футбол. Отиде си знакова фигура
Кантарджиев алармира! Какво се задава след месец
Синоптиците извадиха прогнозата за октомври. Не е за...