За малко да изгонят художниците от ул. "Париж"

София. В последния момент общината реши да се намеси и да спаси художниците по ул."Париж" пред катедралата "Александър Невски". За понеделник, 16 юли, общинското дружество "Пазари Изток" е определило търг за наемни площи пред храма. Хората на изкуството, които в момента рисуват и продават картините си на ул."Париж", плащат за тротоарно място.

Те смятат, че с търга ще бъдат изместени от търговци, които имат повече финансови възможности да наддават. Днес пред сградата на Столична община протестираха художници с искането търгът да бъде спрян.

"Замразяваме процедурата за наемане на места на ул."Париж" за две седмици", веднага реагира зам.-кметът по културата Тодор Чобанов. Той обеща, че ще изследва всички възможности за по-облекчена процедура за художниците.

"Ще изразим положителното си отношение към тези хора и тяхната дейност, те допринасят за културния облик на столицата", заяви Чобанов. "След завършване на "Ларгото" в центъра на столицата вероятно ще има друга организация на дейностите, свързани с култура - и на артисти, и на антиквари, и на художници", обясни главният архитект на София Петър Диков. Според него за такъв тип дейност, свързана с културата, е по-добре да се сключи споразумения с браншовите организации, като например Съюза на художниците.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай