Тайна, крита повече от 500 години, излезе на бял свят от картина на един от най-големите художници на всички времена – Рафаело.
Изкуствен интелект откри необичаен детайл в шедьовъра "Мадоната на розата"
Изкуственият интелект (ИИ) може да бъде обучен да вижда детайли в изображенията, които убягват на човешкото око. И ето че се случи нещо необичайно – невронна мрежа с ИИ идентифицира странност в картина на Рафаело: Всъщност… тя не е нарисувана от Рафаело.
Лицето, за което става дума, принадлежи на Свети Йосиф, който се вижда в горния ляв ъгъл на картината, предаде safenews.bg.
Всъщност учените отдавна спорят дали платното е оригинал на Рафаело или не. Въпреки че са необходими различни доказателства, за да се направи заключение за произхода на дадено произведение на изкуството, по-нов метод за анализ, основан на алгоритъм с изкуствен интелект, застана на страната на тези, които смятат, че поне някои от щрихите са дело на друг художник.
Изследователи от Обединеното кралство и САЩ са разработили персонализиран алгоритъм за анализ въз основа на творбите, за които знаем, че са резултат от работата с четката на италианския майстор.
Годината е 1518. Рафаело, легендата на ренесансовото изкуство, рисува „Madonna della Rosa“ – спокойна сцена с Мадоната, бебето Исус, Свети Йоан и Свети Йосиф.
Всичко е безупречно… или не?
500 години напред. В стаята влиза дигитален детектив: изкуствен интелект, обучен да открива движенията на четката на Рафаело, като анализира текстурата, цвета, нюансите – до микроскопичните особености на неговия стил.
Той сканира картината.
Мадоната? Истинска.
Бебето Исус? Да.
Свети Йосиф? Проверка.
И след това .. лицето на Свети Йосиф предизвиква тревога. ИИ, използвайки система с 98% точност, казва: „Това не е Рафаел.“
Нещо в работата с четката не е наред. Структурата на лицето е различна. Дори щрихите са неправилни.
В стила на криминалистиката изкуственият интелект изолира лицето и потвърждава това, което критиците на изкуството шепнат от 1800 г. насам: някой друг – вероятно ученикът на Рафаело, Джулио Романо – е нахлул след смъртта му и е оставил своя отпечатък.
Това не е точно кражба на произведения на изкуството, но е тиха фалшификация, скрита пред очите на всички.
И сега, след векове, измамникът може би най-накрая ще бъде разобличен.
„Използвайки задълбочен анализ на характеристиките, използвахме снимки на автентични картини на Рафаело, за да обучим компютъра да разпознава стила му в много детайлна степен – от движенията на четката, цветовата палитра, сенките и всеки аспект на творбата“, обяснява математикът и компютърен учен Хасан Угаил от университета в Брадфорд, Великобритания, след като са публикувани резултатите на изследователите.
Процесите на машинно обучение обикновено трябва да бъдат обучени върху огромен набор от примери – нещо, което не винаги е налично, когато става въпрос за творчеството на един-единствен художник. В този случай екипът модифицира предварително обучена архитектура, разработена от Microscoft, наречена ResNet50, в съчетание с традиционна техника за машинно обучение, наречена Support Vector Machine.
Джулио Романо, един от учениците на Рафаело, може да е отговорен за четвъртото лице, но това в никакъв случай не е сигурно. Това е още един пример за модерна технология, която разкрива тайните на класически картини – този път с помощта на изкуствен интелект.
„Мадоната на Розата“ е нарисувана на платно през 1518-1520 г., смятат експертите.
В средата на XIX в. художествените критици започват да подозират, че Рафаело може да не е нарисувал цялото произведение.
Сега тези подозрения почти сигурно са се оказали верни, въпреки че изследователският екип, който стои зад проучването, иска да подчертае, че този изкуствен интелект ще помага на експертите по изкуство в бъдеще, а не ще ги замества.
„Не става дума за изкуствен интелект, който да отнема работата на хората“, казва Угайл. „Процесът на установяване на автентичността на дадено произведение на изкуството включва разглеждане на много аспекти – от произхода, пигментите, състоянието на произведението и т.н. Този вид софтуер обаче може да се използва като един от инструментите, които подпомагат процеса.“
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com