София/Стара Загора. Сблъсъкът между враждуващите лагери в Синода конкурира драмите във ВИП Брадър, сапунките и дори очаквания мач между "Роженските мечки" и "Бистришките тигри".
След като търновският митрополит Григорий разклати трона на и.д. патриарх Кирил, изтегляйки изненадващо подписа си от решението за избора му, сред духовниците тръгна още по-лют спор кой да води архиерейската дружина.
Според едни насроченото за утре заседание на Синода ще е нелегитимно, тъй като е свикано от дядо Кирил, който пък вече няма зад гърба си необходимото мнозинство от над 50%, за да бъде наместник-председател. Други обаче твърдят, че подписът на Григорий не може да бъде изтеглен, след като вече е положен. "В правния свят няма такова чудо", коментират юристи.
Не е ясно дали след обрата на търновския владика следва Николай Пловдивски да се върне като Софийски митрополит. Той пое временно столичната епархия с решение на Синода от 6 ноември - деня, в който патриарх Максим почина. На заседанието тогава дядо Николай е получил 8 гласа. Галактион Старозагорски и Гавриил Ловчански обаче оспорват това решение.
„Душата ни е смутена от това явно нарушение. Дължим да заявим, че считаме определянето на наместник на Софийския епархийски престол за акт, противоречащ на Устава на Българската православна църква - Българска патриаршия, на Закона за вероизповеданията и на правната логика. Това решение е противоуставно, защото никъде в устава не се предвижда процедура за избор на наместник на Софийския епархийски престол при овдовяване на патриаршеския престол. Чл. 38 от Устава на БПЦ определя Българският патриарх и като Софийски митрополит и разделянето на тези функции е недопустимо”, аргументира се дядо Галактион.
Той припомня и тежестта на Софийска епархия при избора на бълагарския патриарх – излъчва 10 представители – шестима клирици и четирима миряни, т.е. двойно повече от представителите на останалите епархии.
Според хора, познаващи отблизо дядо Галактион, той още не бил решил към коя група ще се включи. Някои го причисляват към хората Кирил Варненски, с когото имат общо агентурно минало. Други пък смятат, че Галактион по-скоро ще подкрепи Ловчанския владика Гавриил, който също като него не крие силния си пиетет към Руската православна църква.
Драмата продължава да се точи като турска сапунка, а в номинациите и елиминациите на архиереи предстоят обрати като във ВИП Брадър.
Междувременно партиите също се включиха в шоуто. Пловдивският владика негласно е сочен за любимец на ГЕРБ, Варненският - за фаворит на БСП. В партийните отбори имало и изключения, коментират депутати.
"Ясен е политическият натиск върху Светия синод и Българската православна църква, както и от опитите държавата да предопредели избора на Църквата", заяви Сергей Станишев по-рано през деня. Той обвини за това шефа на Дирекцията по вероизповедания Емил Велинов. Лидерът на БСП призова премиера да поиска оставката на Велинов или да му наложи административно наказание. Соцлидерът напомни, че разколът през 1992 г. бе предизвикан чрез намеса на държавата.
"Бащата на Станишев участваше в процесите по оглавяване и регулиране на Българската православна църква", отвърна му по-късно Цветанов. И отрече всякакво вмешателство на ГЕРБ да влияе върху избора на патриарх.
В същото време пък сините призоваха Светия синод да събере сили и да избере патриарх без досие в бившата Държавна сигурност. "Така новият водач ще има авторитет и християнската общност ще има истински лидер", коментира лидерът на СДС Емил Кабаиванов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com