В страната действат шест големи огнища на пожари в горски и полски фонд, предимно в ниската част на гората. Няма пожари близо до населени места, които да застрашават хората. Това съобщи в бТВ главен инспектор Стефан Стефанов, началник сектор „Превантивна дейност” в главна дирекция ПБЗН. Макар и малки обаче, пожарите нанасяли сериозни щети на горския фонд.
В по-голямата си част пожарите са локализирани. Предстои гасенето им в светлата част на денонощието, обикновено се включват и доброволци от близките населени места. Основните причини за огъня е паленето на суха трева от пастири и туристи. Паленето на огъня често е опасно и за самите тях.
Инспектор Стефанов обърна внимание и пожарите, причинени от печки и елуреди. Печките трябва да бъдат стандартни, да са монтирани на негорима основа, всяка трябва да е иззидана с огнеупорни тухли, кюнците трябва да бъдат стабилни, каза Стефанов. Жарта трябва да се изхвърля в негорим съд. В никакъв случай не бива печката да се разпалва с леснозапалими течности. Тези течности не трябва да се използват, когато отоплителният уред е топъл, защото има опасност от взрив.
При използването на бутилки с пропан бутан в никакъв случай не трябва бутилката да се слага до отоплителен уред след внасянето й отвън, "за да се затопли", защото това повишава налягането и създава риск от взрив. Важно е и зареждането им да става само от професионалист до определен обем, защото прекаленото повишаване на налягането също повишава риска от взрив.
Само за два месеца при пожари са загинали над 30 души, а над 50 са пострадали.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com