София. Румъния няма териториални претенции към България. Това е заявил посланикът на Румъния в България Антон Пъкурецу на среща със заместник-министъра на външните работи Димитър Цанчев днес в МВнР, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.
Така румънската страна отреагира на разпространеното вчера изявление на външния министър на Румъния Кристиян Дяконеску, че страната им има претенции за 17 квадратни километра в нашето море заради огромно находище на газ. В тв интервю той едновременно анонсира искане за прекрояване на шелфа и постави въпроса за румънско малцинство в България.
Президентът Росен Плевнелиев отхвърли възможността да се свиква Консултативен съвет по национална сигурност във връзка с румънското искане и заяви, че ако има проблем, той ще бъде решен по европейски.
За да станат членове на ЕС през 2007 г. България и Румъния са подписали документи за липсата на каквито и да било териториални претенции между двете държави, каза президентът Росен Плевнелиев пред журналисти.
„Очевидно Румъния търси бързо решение на проблем, който не се поставя на масата като териториална претенция. Външният министър на Румъния говори за „нерешен проблем”, а не за териториална претенция”, заяви държавният глава.
Подобни проблеми, които съществуват от 20 години, не са териториални претенции, те не могат да бъдат решени с интервюта, има формат, има междуправителствена комисия – тя със сигурност ще си свърши работата. МВнР реагира светкавично и поиска обяснение от румънския посланик, каза Плевнелиев.
„Ние сме добри съседи с Румъния и това ще бъде доказано с действията по такива казуси, които изникват”, каза още президентът. Считам, че до 15 април този казус ще бъде решен по европейски начин, допълни той.
На срещата с посланика на Румъния българската страна изрази недоумение от изявлението на румънския външен министър Дяконеску пред местни медии по повод преговорите за делимитация на черноморското пространство, съобщиха от външно министерство.
Тълкуването, че биха могли да съществуват териториални претенции между двете страни, е опасно и не отговаря на духа на общата ни принадлежност към ЕС, подчерта зам.-министър Цанчев.
Посланик Пъкурецу подчерта, че Румъния няма териториални претенции към България и определи случилото се като недоразумение.
Той се спря на дългата история на преговорите и изрази учудването от факта, че те са станали медийно събитие.
Като изрази неприемането от българска страна на твърденията за наличие на румънско етническо малцинство, зам.-министър Цанчев подчерта, че подобни изявления не са в интерес на добросъседските отношения между двете страни.
Той отбеляза, че такъв въпрос не е повдиган на съвместното заседание на двете правителства. Българските граждани с румънско самосъзнание са духовен мост между двете страни, заяви в отговор посланик Пъкурецу и допълни, че те нямат проблеми в България.
Участъкът от континенталния шелф в Черно море, който е обект на спор между Румъния и България, е разположен в район, през който трябва да премине газопроводът „Южен поток”. Това съобщава румънската агенция Медиафакс, позовавайки се на дипломатически източници.
Проектът „Южен поток” предвижда изграждането на тръбопровод за транспортирането на природен газ от Русия до България по дъното на Черно море, а от там към Гърция, Италия и Австрия.
Според дипломатическите източници ако спорът се реши в полза на Румъния, ще може да бъде създадена директна връзка с Турция в случай на завършването на проекта „Набуко”.
Същите източници добавят, че България вече е започнала преговори с „Ексон” по проблема.
Румъния планира да започне преговори с България и за преизчисление на границата в река Дунав. Според властите в Букурещ това е нужно заради естествената ерозия на българския бряг.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com