Рокерът Николай остава без ръка

В "Пирогов" не успяха да я пришият, след 6 месеца му слагат протеза

Рокерът Николай остава без ръка | StandartNews.com

София. "Щом се затопли, качват се на моторите и натискат газта, без да мислят за последствията", цъкаха днес лекари от "Пирогов". Само за ден в спешната болница са постъпили трима водачи на "летящи коне".

Двама са пострадали при инциденти на Бистришко шосе. 28-годишният Н.К. е с мозъчно сътресение и се лекува в клиниката по неврохирургия. Другият мъж, на 26 г., се е отървал със счупена кост на дясното ходило и след медицинска помощ е освободен за домашно лечение. Най-тежко е пострадал 26-годишният Николай, който катастрофира с мотора си в понеделник на столичния бул. "Брюксел". Заради бързата скорост при падането рязко се изтръгнала дясната му ръка в средата на предмишницата. Световният опит сочи, че при този вид травма реплантацията граничи с невъзможното.

Въпреки това спешен екип под ръководството на доц. Людмил Симеонов, който завежда клиниката по хирургия на ръката, решава да направи всичко по силите си, за да спаси крайника. Пациентът веднага е вкаран в операционната и сложната интервенция под микроскопско наблюдение е стартирана. Успяхме да възстановим кръвотока в съдовете, но поради жестоката травма последваха няколко тромбози, обясни за агенция Стандарт Нюз доц. Симеонов. След няколко опита лекарите разбрали, че този път чудо няма да се случи. Пострадалият столичанин нямаше късмета на 30-годишен моторист, на когото пироговски екип спаси дясната ръка през 2011 г. След инцидент на пътя горният крайник беше останал абсолютно неподвижен. След 8-часова интервенция под ръководството на доц. Маргарита Кътева бяха възстановени нервните връзки на мишечния сплит. За целта хирурзите използваха нервни влакна от подкожни нерви от долните крайници на пациента. След това през определен период от време бяха направени няколко автотрансплантации на мускулна маса.

Малшансът на Николай е, че при падането се е получило рязко прекъсване на важни артерии. Единственият шанс да си служи в бъдеще с ръката си е липсващата част да се замени с механична протеза, обясни доц. Симеонов. Това обаче може да стане най-рано след 6 месеца. При инциденти с мотори се нараняват предимно млади хора, които много страдат от последствията, коментира специалистът. Той добави, че моторът е много коварен, защото лесно се подхлъзва и водачите получават тежки наранявания, а нерядко заплащат и с живота си. "Наричат ни "потенциални донори", но какво да направя, като обичам вятърът да свири покрай ушите ми", сподели преди време рокер на две гуми. 
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай