Причината за ужаса "Ораново": Проектът започнал по-рано

Причината за ужаса "Ораново": Проектът започнал по-рано  | StandartNews.com

София. По план в срутилата се галерия наистина не е трябвало да се работи до началото на август, но проекторешенията не са задължителни, а препоръчителни, защото на "64 Югозапад пластът изтъня, което наложи промяна на проекта и да се започне по-рано, така че това е причината". Това заяви управителят на мина "Ораново" Валери Манов в отговор на изявленията на енергийния министър Драгомир Стойнев.

Пред БНР на въпрос кой е взел решението да се започне работа Манов заяви, че си има главни инженери, ръководството.

Манов заяви, че към днешния ден всички възнаграждения на работещите в рудника са изплатени.

В мина "Ораново" КТ "Подкрепа" няма организация, тъй като под много силен натиск тя беше унищожена от собственика, който не се разбра с нас именно заради условията на труд. Това беше преди няколко години. Това призна пред БНР председателят на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.

На места нещата са близки до това, което трябва да бъде, на други места положението е отчайващо".  С тези думи Тренчев описа целия минен бранш в страната. "Един много тежък и опасен труд. Нашите назначени капиталисти, за съжаление, виждат всяка инвестиция в подобряване на сигурността на работното място, нови технологии и т.н. като някакъв разход чиста загуба. Използвайки това, че в момента хората нямат никакъв поминък и са готови при всякакви условия да работят, ги експлоатират страшно. Беше въпрос на време да се случи нещо такова", допълни той.

Според д-р Тренчев е много трудно синдикатите да се преборят с проблема, че хората, работещи в мините го правят при всякакви условия само за да имат работа.  "Както ми е казвал един миньор "Пред мен е смъртта, зад мен е гладът". Именно тук трябва да апелираме към една по-голяма смелост в хората, защото те са най-близко до вредните неща, до мястото, където може да се случи някаква трагедия и те са тези, от които трябва да дойде информацията, че нещо е опасно и че нещо трябва да се промени. За съжаление, се прави компромис", със съжаление сподели той.

Сформирани са аварийните групи, които ще работят неотложните работи в дейността на рудник "Ораново". Това допълни Георги Станков, представител на КНСБ в мина Ораново пред БНР.

Той поясни, че е намален съставът на работещите в рудника, а добив няма да има. Аварийните групи ще работят за отстраняване на евентуални аварии.

Хората в рудничния транспорт са заети с транспортирането на хората в рудника и тяхното изваждане. За транспортиране на евентуални материали, които ще са необходими и шлосерите, които ще поддържат машините и съоръженията, каза Станков.

"Тъгата, мъката по загубилите наши колеги и приятели в живота е огромна и тепърва ще усетим липсата им. Искрено се надяваме това, което се случи при нас, учените да дадат оценка на случилото се и да се направи така, че никога повече да не се случат такива неща. Разбира се, че хората са разколебани, но се надяваме те да направят всичко възможно всичко да се изясни, за да не се допускат занапред подобни неща", разказа той.

От своя страна управителят на рудника Валери Манов заяви, че ситуацията в мината е съобразно предписанията на Инспекцията по труда, т.е. да се спре дейността по добив на въглища и извършването на всякакви дейности в 64 галерия. Ще се извършват само възстановителни и ремонтни дейности от миньорите в рудника.

"Спасителната операция в мина "Ораново" беше изключително тежка и трудна. Според спасителите, участвали в нея, които са с над 20 години стаж, няма аналог в България. С тези думи заместник-началникът на Минно-спасителната служба в "Бобов дол" Борис Борисов описа мина "Ораново"

"Личното ми мнение е, че спасителната служба се представи на добро ниво. Единственият недостатък е липсата на по-модерна техника", призна Борисов.

Днес миньорите започнаха укрепване на някои критични участъци в мината. В момента е спрян добивът на въглища. Работи се само по ремонт и поддръжка на техниката и съоръженията, ползва се намален състав, тъй като няма работа за всички. На смяна се трудят не повече от 20 подземни работници. Миньорите изпълняват предписанията, дадени от Областна инспекция по труда - Благоевград. Добивът е спрян, но се укрепват всички опасни зони и участъци, както и фаталната 64-та галерия. Извършва се вентилация на забоите. Следи се за противопожарната обстановка. Източват се подпочвените води, за да не се наводнят изработките.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай