Пловдив. Абсолютната истина за досиетата на църковните служители е известна само на Бог. Това обяви по време на светата неделна литургия в храм „Света Марина” Пловдивският митрополит Николай. По думите му през последните дни Българската православна църква е подложена на тежки изпитания.
Общественият образ на епископията е накърнен, а народът смутен, подчерта владиката и призова всички да се молят и покаят. Според него изваждането на досиетата на духовенството е дело на господ, за да излезе на бял свят истината. В същото време тази истина те прави свободен, бе категоричен митрополитът, който се оказа сред малцината висши духовници, които не са доносничили на бившата Държавна сигурност.
„На никой освен на Бог не е дадено да знае истината за досиетата в Българската православна църква”, каза още той и припомни, че някой от архиереите са поискали публично прошка, а други са решили, че това не е нужно, но това е тяхно лично право. „Не бива да очакваме публична изповед. Молете се и благодарете”, призова владиката, като свърза думите си с библейския разказ за бирника Захей.
Дядо Николай отправи гореща молитва случката с досиетата да не повлияе на авторитета на църквата и обясни, че голяма роля за преодоляване на трудния за БПЦ момент ще има патриарх Максим. По думите на дядо Николай макар на преклонна възраст в момента духовният ни глава се е оказал по-силен от всякога.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
















