Община спасява ромски квартал от събаряне

Община спасява ромски квартал от събаряне | StandartNews.com

Благоевград. Голям социален конфликт тлее  в община Гърмен. 120 ромски къщи в квартала край село Марчево са обявени за незаконни и предстои да бъдат съборени.

В района живеят над 600 души, половината от сградите са вдигнати още през далечната 1960 година. Собствениците им водят съдебни битки за узаконяването им, но ги губят, поне в Административен съд-Благоевград. Последната им надежда е Върховният административен съд.

„Дано и общината успее да спаси домовете ни, че ще останем с децата си без покрив”, твърдят ромите. Общинският кмет Ахмед Башев е категоричен, че в случая става въпрос за огромен социален проблем, който е с национално значение. Незаконните постройки са вдигнати върху общинска земя. Има решение на общинския съвет за продажба, налице е становище на главния архитект на общината за узаконяването им, има издадени удостоверения за търпимост. Въпреки тези документи, от РДНСК настояват къщите да се съборят. „Каква ще е после съдбата на тези хора?  Те не могат и не искат да отидат на друго място. Ще направим всичко възможно, за да решим в тяхна полза този проблем. Дано и разумът в отговорните институции надделее”, твърдят от кметството в Гърмен. 


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай