Космическият боклук се превръща във все по-голям проблем в последните 20 години. В орбитата на планетата ни летят 100 милиона единици отпадъци, които са стари сателити и части от тях, като общата им маса е около 10 тона, това каза по bTV експертът по космически науки Тихомир Димитров.
Сателитите, които са по-високо, се изпращат в т.нар „Гробищна орбита”, а тези, които са по-ниско - на няколкостотин километра, се засилват с останалото им гориво към земната повърхност, за да изгорят в атмосферата.
Димитров обясни, че космическият отпадък, паднал двор в Якоруда, е вероятно част от сателит на „Старлинк”. Те летят на 600-700 км от повърхността на планетата. За да стигне до нея, такъв космически отпадък пада в продължение на около 2 години, като се затопля до 3 хил. градуса.
„Понякога е непредвидимо къде ще падне. Това е сериозен проблем, не е невъзможно парчетата от космически боклук да се сблъскат и от това да се стигне малки твърди частици да стигнат до Земята”, каза експертът о допълни, че се планират сериозни мисии в бъдеще за разчистването на боклука в Космоса.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com