Незабележими джаджи точат банкови карти

3D защитата осигурява допълнителен ПИН код, който не се задейства при фишинг
Те са така замаскирани, че дори специалистите трудно ги откриват
Банкерите винаги са признавали, че каквито и системи за защита на банковите карти да прилагат, измамниците са все една крачка пред тях. Затова и постоянно се обновяват различните методи за предотвратяване на проникването в сметките на граждани и фирми. Без съдействието на собствениците на тези сметки обаче няма да има сериозни успехи срещу крадците, категорични са банкови специалисти. Според тях постоянното финансово ограмотяване на гражданите и запознаването им с начините сами да се предпазват от измамници е най-сигурният начин за намаляване броя на ужилените.
Специалистите предупреждават за появата на почти незабележими скимиращи устройства и миниатюрни видеокамери, монтирани в банкоматите. Доскоро тези устройства можеха да се забележат без проблем при отвора за поставяне на банковата карта или под клавиатурата с цифрите. Сега обаче те са съвсем малки и така изкусно замаскирани, че дори специалистите трудно ги забелязват, казва Емил Миланов, директор "Картов център" в ОББ. Вече и за самите експерти е предизвикателство да ги засекат. Колкото е да е странно, най-сигурният начин за защита е просто да покривате с ръка клавиатурата на банкомата, когато набирате ПИН-кода си, съветва Миланов.
Около 70-80 процента от измамите обаче стават през интернет, твърдят експертите. Причината е в голямото нарастване на пазаруването и плащането в мрежата, което става главно с кредитни карти. Все по-често клиентите прибягват до осигуряване на сметките си с 3D-защита, която е последното засега препятствие пред измамниците. Технологията на системата е в присвояването на допълнителен ПИН-код за съответната банкова карта, т. нар. securecode, който се съхранява от обслужващата банка. Когато набирате ПИН-кода си, за да се идентифицирате в системата за плащане, при 3D-защитата операцията активизира втория код, който се съхранява в системата на вашата банка и, така да се каже, само тя го "знае". Ако транзакцията се извършва от фалшив сайт, каквато е схемата при т. нар. фишинг - с въвеждането на данните на картодържателя те веднага са копирани от операторите на сайта-менте - тогава командата не попада на правилната интернет страница и банката съответно не активира допълнителния код. Така транзакцията просто не се извършва и клиентът е спасен от ограбване, а парите му защитени.
Промени на бойното поле, извънредно от Борел
Зеленски срази Путин с тези думи
Ще се присъедини ли Австрия към НАТО? Говори канцлеръ...
Какво спъва преговорите за евроембарго за руския петр...
Отиде си актьор от "Приятели"
Макрон с големи обещания към Зеленски
Напрежение. ИТН и ДБ в спор за антиинфлационните мерк...