Кърджали. Металургът от ОЦК Стефан Атанасов обяви гладна стачка заради все още неизплатените заплати в предприятието. Атанасов e от 18 години в завода, работил е в оловно производство, а от 7-8 месеца е технолог в цех „Микроизвличане” в цинково производство.
Той заяви, че ще продължи да гладува докато не бъдат изпълнени исканията им. По думите му от утре още един негов колега е готов да го последва. „Няма да спра да протестирам докато не получим яснота за това какво се случва с ОЦК. Притеснени сме от информацията, че комбинатът отива към несъстоятелност. Настояваме да знаем какво се случва. Изработили сме парите си с труд. Болно ми е. Как може Захариев така да се подиграва с над 500 души. Той уби икономиката на града”, заяви Атанасов и призова хората от дребния и средния бизнес да подкрепят металурзите, защото закриването на комбината ще се отрази и на тяхната дейност.
В момента продължава започналата на 11 май гражданска подписка. Вече са събрани над 5 хиляди подписа. Освен в града подписи се събират и в близките села край Кърджали .
Днес в завода е разпространена декларация от работниците, поддържащи непрекъснатия цикъл на производство и индукционите електропещи, в която уведомяват ръководството на ОЦК, че ако в срок до края на седмицата не си получат дължимите трудови възнаграждения, ще напуснат работа.
До момента над 80 металурзи са напуснали работа и са регистрирани в бюрото по труда. Около 1,5 млн. лв. дължи собственикът на предприятието Валентин Захариев на работниците, съобщиха от синдиката.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com