До края на ремонта на "Графа" сергиите са пред хотел "Рила", но след това обратно ще се върнат
само половината продавачи
Световна класика, съвременни романи, стихосбирки, учебници, речници, стари книги.
Всичко това и още доста можеше да открие човек, ако реши да се порови из кашоните с книги на столичния площад "Славейков".
"Имам усещането, че търся съкровище", споделя преди време един мой приятел, докато изненадан измъква вехто издание на Маркес. "Моята родина е там, където е библиотеката ми", казва големият Еразъм Ротердамски", допълвам аз.
Романтиката да се разровиш из десетките кашони с книги, да усетиш миризмата на старо мастило и хартия, да откриеш някой и друг надпис – може би послание към любим човек или пък просто име, си заслужава прекараните часове над кашоните с книги.
Веднъж, ровейки се точно по този начин, открих една от книгите, които доста повлия както на мен така и на приятелите ми. Това бе „Идиот" на Достоевски. Книгата беше издадена в далечната 1905 г. и струваше само 5 лв. Тогава си помислих, че продавачът трябва наистина да е идиот, за да ми продаде толкова стара книга
на тази смешна цена. Но примерите са много. Един приятел, който живее в Канада, щом се прибере у нас за лятото, едно от първите неща, които прави е да отиде именно на площада, където е царството на книгите.
От почти две седмици обаче идилията „Славейков" е преместена в градинката под хотел „Рила".
"Тук идват по-малко хора. Не се открива лесно, а и няма тенти, с които да покрием книгите, ако завали", споделя един от продавачите на употребявани книги. Поводът за преместването е започващ наскоро ремонт на култовия столичен площад, където на пейка седят бронзовите Петко и Пенчо Славейкови.
Засега никой не е сигурен какво ще се случи след края на ремонта. Първоначалните планове на Столична община са книжните щандове да се върнат, но да бъдат по-малко на брой. „Говори се, че има идея пазарът ни да не е ежедневен, както беше, а да работим само през уикендите", споделят продавачите на книги. Полина Бокова, бесарабска българка, която продава от 22 години тук, стана инициатор на подписка след ремонта пазарът отново да работи цяла седмица.
В същото време освен симпатии, книжарите срещат и недоволството на собственици на магазини и жилища в района. Според тях в сегашния си вид пазарът е пълна цигания, която няма място на пъпа на София.
"Запазваме книжния пазар, който ще работи всеки ден в намален обем, така че да имаме едно приятно културно пространство, а не да гледаме кашоните по цял ден", коментира наскоро столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Според продавачите на книги след година на "Славейков", когато приключи ремонта, ще се върнат най-много половината от тях. Ако се съди по проекта на архитектурно-дизайнерска агенция А.Д.А., която спечели конкурса за новия изглед на площада, става въпрос за 15 щанда.
„Столична община още не е излязла с информация какво ще стане с тези търговци, защото не може тяхното препитание да бъде отнето просто е ей така", коментира Борис Бонев от „Спаси София".
Иначе след ремонта площад "Славейков" наистина ще бъде преобразен. В плана влиза изцяло преустройство на цялата зона, ще бъде възстановен и фонтанът, който повече от десет години не работи. Ремонт ще има и по улица „Граф Игнатиев", като трамваите ще бъдат спрени, за да могат да се подменят трамвайните линии. "Чудесно е, че всичко ще се обнови, но дано не е за сметка на книжния пазар. Все пак това е едно от емблематичните места в столицата", заявява Екатерина Твърдашка. Обяснява, че живее на "Раковски" и е свикнала още като ученичка да прескача до "Славейков", за да хвърли едно око на новите заглавия.
Пазарът за книги се появява в началото на 90-те години на миналия век, когато са поставени първите сергии. С времето щандовете гонят 60, макар в последно време техният брой да е паднал почти наполовина. Една от причините е и наемът от 600 лева, друга е спадналият интерес и оборот.
Използвам случая докато съм на пазара да си взема нещо. Разглеждам книгите една по една и се чудя коя да си купя. Дали това да бъде една от стихосбирките на Смирненски или "Quo Vadis" на Хенрик Сенкевич. Не че ги нямам, но за подарък. Докато се двоумях, започна да гърми.
Струпаните облаци вещаеха скоро да завали. Само за броени минути, досущ като тренирани войници,
продавачите вече бяха разгънали найлони и започваха чевръсто да завиват книгите си, като майка детето си. Все пак от това те си вадят хляба. А оцеляването на препитанието им ще зависи от това колко столичани и гости на града споделят мисълта на Монтен, че „няма по-евтино развлечение и по-продължително удоволствие от четенето".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com