Троян. Под звуците на "Христос Воскресе" патриарх Максим беше погребан зад чудотворната икона на Богородица Троеручица в Троянския манастир. Това песнопение се изпълнява само на специални траурни церемонии при спускането на ковчега в гроба и е израз на надеждата, че човек ще победи смъртта и ще възкръсне като Христос.
Преди ковчегът да бъде положен в иззиданата гробница, беше отслужена последната служба опело Трисагий. Короната на патриарха бе свалена от главата му и на нейно място бе сложено патриаршеското му було. После Търновският митрополит Григорий поля тленните останки с вино - символ на Христовата кръв. Точно в 16,50 часа ковчегът бе затворен, а владиците запяха "Христос Воскресе".
Хиляди поклоници от цялата страна дойдоха в Троянския манастир, за да изпратят патриарх Максим в последния му дом. Много от тях не можеха да сдържат сълзите си.
"Дойдохме, защото беше добър човек, беше най-добрият за патриарх", споделиха Венета и Рада от село Черни Осъм. Стефана пък е от Троян. Тя и баща й лично са се познавали с покойния патриарх. "Беше добър и мил с всички, държеше се с хората като квачка с пиленцата си", каза жената.
От сутринта в Светата обител пристигаха леки коли и микробуси със свещеници и монаси. Сред тях бе и отец Иван от Нови хан. В 15 часа духовниците заеха мястото си пред вратите на манастира, предвождани от игумена на Троянския манастир епископ Григорий. Те обаче трябваше да почакат, тъй като траурният кортеж спря за малко пред родния дом на патриарх Максим в село Орешак, където бе прочетена кратка молитва. На входната врата на къщата имаше букет цветя и некролог.
В 16 часа катафалката - луксозно сиво Бентли 300С, спря пред вратите на манастира. Транспортирането на тялото на патриарха бе извършено от варненската погребална фирма "Карма". Ковчегът бе поет от 6 души - 3 монаси и 3 свещеници. Кръстът бе носен от дългогодишния шофьор на Негово светейшество Стоян Крушкин.
След ковчега вървяха митрополитите Николай Пловдивски, Григорий Търновски, Гавриил Ловчански, Дометиан Видински, Натанаил Неврокопски, Амвросий Доростолски, Йоаникий Сливенски, както и викарния епископ на Софийска митрополия Йоан.
Самият гроб се намира зад чудотворната икона Богородица Троеручица и ще бъде покрит с мраморна плоча. След завършването на литургията търпеливо чакащите реда си миряни тръгнаха на поклонение край гроба, който беше затрупан с цветя.
В краткото си слово ловчанският митрополит Гавриил каза: "Изпратихме един достоен човек с големи заслуги за църквата, който ще остане пример за нас. Живя скромно, не направи на никого зло и прости на всички".
В Троянския манастир Максим е бил приет за послушник още като дете. Неговата последна воля е била да бъде погребан именно тук.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com