Авторът на „Спомени от Габрово през 1876 г." Нестор Марков е виден учител, общественик и лексикограф. Той е възрожденец-идеалист, беззаветно честен и пословично трудолюбив, автор на множество учебни пособия и речници. От 10 януари до 14 февруари 2017 г. в централното и западно фоайета на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий" беше открита изложба "Нестор Марков – будителят", посветена на неговата 180 годишнина. Тя проследява най-важните моменти от живота и дейността на Марков и неговото семейство.
Марков има 6 деца – една дъщеря и петима сина – всички с висше образование. Най-големият син Светослав е индустриалец, собственник на мина "Чукурово". Вторият- Константин, е лекар, с най-голям принос в борбата за унищожаване маларията у нас. Третият син Марко, студент по математика, загива през 1903 г. в Македония като участник в четата на Тодор Чернопеев.
Другият син Владимир е основоположник на микробиологията в България, учен със световна известност, академик. Последният син Иван е адвокат, работил дълги години като прокурор.
В изложбата за Нестор Марков за първи път бяха показани оригинали от архива, съхраняван в ИИИ-БАН, както и неговите българско-френски и френско-български речници. Приветствени слова произнесоха доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека, акад. Петър Кендеров, акад. Веселин Дренски и проф. М. Младенова. Изложбата получи висока оценка и беше посетена от множество граждани. В момента изложбата гостува в Стара Загора, а от 8 май ще бъде представена в Хасково.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com