Гледаме накуп Ути, мач и турски сериали

Гледаме накуп Ути, мач и турски сериали | StandartNews.com

София. Вижда се краят на размазаните образи по телевизора. Повече качествени тв програми без пари, както и възможност да си чете пощата, гледайки любимото си предаване, ще получи българинът с настъпването на ерата на цифровата телевизия. До 40 безплатни тв програми с високо качество вместо 3-5, както досега, ще радват догодина българите, които в момента ползват само ефирна аналогова телевизия.

Това ще бъде резултатът от преминаването към цифрово радиоразпръскване на територията на цялата страна. На 1 септември 2013 г. ефирният аналогов сигнал ще бъде спрян, преди това 6 месеца ще се излъчват и двата вида сигнали. Промяната ще засегне поне 30% от населението. Толкова българи не ползват кабелна и сателитна телевизия, които и в момента предоставят цифров сигнал, но срещу месечни абонаментни такси.

Любимото предаване на голям екран, а на още няколко малки - най-интересното от останалите канали. Цифровата телевизия ще даде възможност във всеки дом да текат няколко програми на един и същ приемник, разказа шефът на СЕМ доц. Георги Лозанов. Така домакинята може едновременно да забърква рецептата на любимеца си Ути, да се образова със "Стани богат" и да наднича "в кухнята" на някое реалити, докато в същото време не откъсва поглед от 236-ти епизод на любимия турски сериал.

Друго основно предимство на цифровата телевизия е, че вече няма да гледаме размътени и пикселирани образи. Картината ще е ясна и с високо качество. Освен качествените безплатни програми, които мултиплексите са задължени да качат, те могат да предоставят срещу заплащане платени криптирани програми, но техният брой е по-малък.
Цифровият ефир ще даде възможност като допълнителна услуга да ползваме пасивно интернет. Какво значи това? Можеш да си провериш електронната поща, но не можеш да изпратиш писмо.

С дистанционното устройство ще избираме определен канал и ще влизаме в световната мрежа. Ще четем пресата и ще разглеждаме сайтове. Необходимо е обаче да се включи по-скъпо устройство, за да може да бъде качвана и изпращана информация, обясниха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Тази услуга не е включена в задължителните безплатни услуги. Някои от собствениците на мултиплекси може да решат като търговска политика да раздадат под наем по-скъпите декодери, които позволяват работа в диалогов режим.      

Допълнителна услуга е и т.нар. интерактивна телевизия - зрителят ще може да се включва в дискусия в реално време чрез телевизора си. Например да участваш в тв игра, наддавайки от вкъщи. В зависимост от търговския интерес ще има и възможности за електронна търговия. Човек ще може да си поръча книга от библиотеката, която да получи в електронен вид, и ред други услуги.

Според доц. Лозанов особено ценно преимущество на цифровата телевизия е и т.нар. разширяване на ефира. До момента за една телевизия бе нужна една честота. Сега на нея ще могат да "стъпят" седем-осем канала. Така освободеният честотен ресурс ще се използва за нови съобщителни услуги - 3G , 4G и други.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай