Цивилизацията ни убива. Защо хората намаляват?

Светът се променя – хората стават повече, но раждат все по-малко. А България е сред най-засегнатите

Цивилизацията ни убива. Защо хората намаляват? | StandartNews.com

Преди години експертите в световен мащаб биеха тревога за т.нар. демографска бомба – бурното нарастване на населението и риска от недостиг на ресурси. Днес тревогата е друга: какво ще се случи, когато хората станат твърде малко?

Според прогнози на ООН световното население ще достигне своя пик през втората половина на XXI век и след това ще започне да намалява. А изследване в престижното списание The Lancet дори предвижда, че това може да се случи още през 2060-те години. Причината е глобален спад в раждаемостта – вече над две трети от човечеството живее в страни, където жените раждат по-малко от 2,1 деца – границата за поддържане на стабилна численост.

Демографската зима дойде рано у нас

България е сред държавите, които усещат този проблем с особена острота. Страната ни влезе в "демографската дупка" още през 90-те години, а нейното ехо продължава и днес – вижда се ясно в недостига на млади хора на пазара на труда и застаряващото население.

През 1970 г. у нас коефициентът на плодовитост е бил 2,17 – достатъчен за поддържане на населението. Днес този показател е около 1,5, а в определени периоди е падал дори до критичните 1,13. Според The World Factbook, това поставя България сред страните с най-ниска раждаемост в Европа.

Какво означава това?

На пръв поглед – по-малко хора, по-малко натиск върху околната среда. Но реалността е по-сложна. Икономиката се нуждае от растеж, а растежът идва с повече работещи, иновации и потребление. По-малко хора означава и по-малко умове, идеи и данъкоплатци.

В свят с намаляващо население много стоки и услуги ще станат по-скъпи или просто ще изчезнат. Натискът върху пенсионната и здравната система ще расте, а грижата за възрастните ще се стовари върху все по-малко млади хора.

Пари срещу бебета?

Много държави вече прилагат щедри политики в подкрепа на семействата – майчински надбавки, облекчения за жилища, данъчни стимули. И у нас такива мерки се обсъждат все по-често. Но глобалният опит показва: само с пари демографската криза не се решава.

Защо тогава хората не искат деца?

Причината е по-дълбока. В модерното общество децата вече не са "необходимост", както в миналото. С нарастването на образованието и доходите родителството се превръща във въпрос на избор. А този избор често се отлага или се свежда до едно дете – заради кариерата, времето за себе си, пътуванията, свободата.

Парадоксално, именно нашите постижения – равенство, достъпно образование, икономическа свобода и дълголетие – са сред факторите, които водят до обезлюдяване.

Какво бъдеще искаме?

Човечеството посвети десетилетия на борбата срещу свръхнаселеността. Днес сме изправени пред точно обратната задача – как да съхраним цивилизацията си, без да жертваме напредъка, но и без да изгубим бъдещето си в демографски срив.

Отговорът все още не е ясен. Но ако искаме силна България, трябва да го потърсим заедно – с политики, които не само стимулират, но и вдъхновяват младите да създават семейства. Не по задължение, а с желание.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай