София. Най-много се лъже преди война, по време на избори и след лов. Ако повторим една лъжа три пъти, народът ще повярва. И двете фрази принадлежат на немския канцлер Ото фон Бисмарк.
Пламен Орешарски, който лидерът на БСП кръсти Българския Марио Монти, ги знае прекрасно, но категорично ги отхвърля. Въпреки че е известен със слабостта си към класическите цитати.
"Не обичам да лъжа, после трябва да обясняваш, защо не си спазил обещанието си", казва простичко финансистът. И затова по време на едномесечната предизборна кампания не си е позволил щедро говорене.
Дни преди вота споделя: "Видях страшна безпътица в очите на хората." Затова и на многохилядния първомайски митинг в София се обърна към червените симпатизанти с кратка притча: "Преди време един мъдър човек бе казал, че щастие е сутрин да ти се ходи на работа, а вечер да се прибираш вкъщи. Да направим така, че хората да намират своето работно място и с удовлетворение да се прибират вкъщи!"
Може и библейска да е, не съм сигурен как ми е останала в съзнанието, но е много истинска, добавя Орешарски. Питам го за друга любима мисъл. И без колебание изстрелва: "Не всичко, което не разбираш, е гениално!" Казвал го е като съвет на мнозина властови мъже. И отляво, и отдясно. А те признават, че партийната униформа не е негова марка. Но с респект приемат държавническите му решения. И още помнят една от най-брилянтните финансови операции на прехода от времето, когато Орешарски беше зам. финансов министър.
Необслужваните дългове на България, натрупани през 80-те години, достигат до почти 1 млрд. долара. Навремето банките на СИВ са вземали заеми от западни банки. Страната ни също е вземала пари и е трупала нови дългове. Но след разпадането на СИВ западняците предявяват претенции и някъде в средата на 90-те години вече сме с 940 млн. долара на червено. Без наказателните лихви. "Тогава купих дългове на СИВ банки и станахме хем длъжници, хем кредитори", разказва от позицията на времето финансистът. Операцията е пазена в дълбока тайна. А резултатът - България плаща едва 16,3 цента за всеки дължим долар. Студентите му от УНСС обаче не са чували историята от първо лице.
"Не, не съм им я разказвал, може да прозвучи самохвално", признава финансистът. Между лекциите обаче Орешарски обича да развеселява аудиторията. Понякога и с вицове за министри и политици. Не ги пести и на колегите си депутати. Анекдотите са като огледалата и никога не отразяват нищо друго освен нашия собствен образ. Перифраза от настолната му книга - "Черният обелиск" на Ремарк.
"Препоръчвам я като прекрасна илюстрация за хиперинфлацията в Германия през миналия век", казва Орешарски. Извън тежките учебници по финанси в семейната библиотека са томовете с медицинска литература на съпругата му Ели. А също Стайнбек и Колдуел. В кратките отпуски Орешарски слагат задължително в куфара любимите класици. И двамата обичат Варна. Ако почивката е на море, задължително са в морската столица. Като водач на червената листа там още в първия ден поиска подкрепа от хората. Но не с обещанието за бързо забогатяване: "Нямам магическа пръчка, но мога да покажа пътя, по който да вървим."
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com