Светът няма да е по-добър, ако стана по-богат, казва Оракулът от Оклахома
След 60 г. зад волана на Berkshire Hathaway ловецът на акции с безпогрешен нюх за бикове и мечки се отказва да е начело, но остава в компанията
Наричат го най-великия инвеститор на всички времена, гуруто на няколко поколения играчи на Уолстрийт, Оракула от Оклахома, легендарния ловец на акции, чийто безгрешен нюх за „бикове“ и „мечки“ донесе огромни печалби за Berkshire Hathaway. След 60 г. зад волана на конгломерата Уорън Бъфет обяви, че се оттегля от поста изпълнителен директор в края на годината. Пенсионирането му е повече от резонно, тъй като е на 94 г. Но всички тръпнат – ще може ли наследникът му да влезе в огромните обувки, които ще му остави Бъфет?
Бордът на директорите на Berkshire Hathaway побърза да се застрахова, като гласува мултимилиардерът да продължи да оглавява борда на директорите. От 1 янyapи 2026 гoдинa Гpeг Aбeл щe зaeмe пocтa глaвeн изпълнитeлeн диpeĸтop. Той е в конгломерата от 1999 г., пpeз 2018 г. e нaзнaчeн зa зaмecтниĸ-пpeдceдaтeл нa Веrkѕhіrе Наthаwау c oтгoвopнocт зa вcичĸи нeзacтpaxoвaтeлни oпepaции в пopтфoлиoтo нa ĸoмпaниятa. Абел игpae вaжнa poля и в ĸaпитaлoвoтo paзпpeдeлeниe и cтpaтeгичecĸия нaдзop в Веrkѕhіrе Наthаwау.
Въпрос за 348 млрд. долара
С оттеглянето си от поста Бъфет оставя на своя наследник да намери решението на въпрос за 348 млрд. долара. Толкова е стойността на паричните средства и краткосрочен американски държавен дълг в баланса на компанията, което е повече от два пъти повече от сумата, отчетена в края на 2023 г. През изминалата година Бъфет продаваше, включително голяма част от дела си в технологичния гигант Apple, и сега, за първи път от две десетилетия, Berkshire притежава повече пари, отколкото акции. Ако Berkshire беше държава, тя щеше да е десетият по големина притежател на американски държавен дълг, по-голям от Индия, Швейцария или Тайван, пише „Капитал“.
Новият изпълнителен директор Грег Абел, с помощта на съветника си Бъфет, ще трябва да измисли какво да прави с огромната купчина пари. Напоследък Бъфет се оплаква, че няма много акции за купуване на разумна цена. Дори и след неотдавнашните пазарни сътресения оценките на регистрираните на борсата компании са високи в сравнение с историческите им нива.
Един от вариантите за Абел е да разшири по-агресивно инвестициите в чужбина. Друг вариант е да се отклони от метода на Бъфет – да инвестира в стойност, с надеждата да открие повече компании, в които да налее пари. Подобен ход обаче би променил културата на Berkshire и би рискувал да предизвика гнева на армията от почитатели на досегашния изпълнителен директор. Berkshire ще трябва да изчака спад на пазара, за да открие нови големи възможности за инвестиции. Бъфет има опит в откриването на такива перспективи. През 1990 г., по време на кризата, той придобива голям дял в американската банка Wells Fargo. Инвестира в компании като Johnson & Johnson и Kraft Foods (и отново в Wells Fargo) след световната финансова криза от 2007 - 2009 г. Акционерите на Berkshire трябва да се надяват, че Абел е същият ясновидец.
Първите $5 печели на 11 г.
Уорън Бъфет е роден на 30 август 1930 г. в Омаха, щата Небраска. Когато е на 11 години започва да се увлича по работата на баща си – брокер, и купува първите 3 акции с печалба от 5 долара. На 14 вече е спестил 1200 долара от разнасяне на вестници с велосипед. С парите си купува ферма и я дава под наем. На 20 бъдещият милиардер вече има лични спестявания около 9 800 долара. По-нататък този начален капитал е преумножен с невероятни темпове.
Като студент в Колумбийския университет Бъфет учи занаята от Бенджамин Греъм – един от основоположниците на инвестирането в стойност и автор на книгата „Интелигентният инвеститор“. Младият Уорън работи за него известно време.
През 1965 г. купува малката компания за текстил Berkshire Hathaway и през годините я превръща в огромен конгломерат с интереси във всичко - от енергетиката до бонбоните. Стратегията му е да търси компании, които изглеждат подценени или стресирани, но активите им са ценни. От 1965 г. до края на 2024 г. пазарната стойност на Berkshire се е увеличила с повече от 5 500 000%, като сложната годишна възвръщаемост е почти 20%. Общата възвръщаемост на индекса S&P 500 за този период е 39 000%.
Днес пазарната капитализация на Berkshire възлиза на 1.16 трилиона долара, което я прави осмата по големина публична компания в света.
Инвестициите на конгломерата включват 180 действащи бизнеса, които генерират годишни приходи от 400 милиарда долара. Berkshire притежава железопътни компании, електроснабдителни дружества, производители на химикали, бензиностанции, автокъщи, компании за жилищно строителство и агенции за недвижими имоти.
Сред по-известните й дъщерни дружества са застрахователната компания GEICO, веригата за бързо хранене Dairy Queen, компанията за облекло Fruit of the Loom, производителят на батерии Duracell и производителят на бонбони See`s Candies.
Макар че дълго време страни от технологичните компании, инвестициите на Бъфет в Apple са пример за големия му успех в тази сфера. Влага и в бизнеси, които много добре познава. Такива са Coca Cola, American Express, Moody’s, Bank of America и Chevron. Миноритарните пакети формират близо 70% от портфолиото му от акции на стойност 263 милиарда долара.
След като дълги години влага предимно в САЩ, Бъфет вече има инвестиции в китайския производител на електромобили BYD. Той увеличава и експозициите си в Япония, като наля милиарди долари в няколко японски конгломерата като Mitsubishi и Sumitomo. „Това ни показва, че възможности има навсякъде. Не бива да се ограничаваме до един пазар или само до пазари, които познаваме“, коментира Александър Александров, пазарен анализатор, пред Bloomberg TV Bulgaria. И добавя:„От Уорън Бъфет съм научил много не само за инвестирането, но и за борсовата спекула. Един от най-емблематичните му цитати е: „Бъди агресивен когато другите са предпазливи, и бъди внимателен, когато другите са алчни“. Търпението е един от най-важните уроци, които той ни оставя.
Обядът с него поскъпна 84 пъти
Приносът на Бъфет не се свежда само до печалбите. От десетилетия той образова инвеститорите, предимно чрез своите изкусно написани годишни писма до акционерите - задължително четиво за всеки амбициозен инвеститор. В тях споделя вечна мъдрост от Средния Запад и признава грешките си с прецизни детайли – практика, нечувана на Уолстрийт. Годишните му писма са станали толкова популярни, че много главни изпълнителни директори сега пишат свои писма, но никой от имитаторите не надминава оригинала.
Ежегодният обяд с този човек, провеждащ се от десетилетие насам, се продава на търг в e-Bay и за това време е поскъпнал 84 пъти, до 2.11 млн. долара. Престижната му позиция в списъка на Forbes на най-богатите хора на планетата добавя особена тежест на неговото мнение, което простосмъртните инвеститори възприемат като Глас Божи.
„Необходим е правилният темперамент, а не висок коефициент на интелигентност, за да си страхотен инвеститор“, обича да казва той. Това означава да се върши досадната работа по внимателно оценяване на инвестициите и да имаш смелостта да действаш в съответствие с това усилие.
Бъфет не се страхува да държи пари в брой, когато възможностите са оскъдни. Той е доказал, че е достатъчно смел, за да се гмурне по време на криза, когато други инвеститори бягат.
Много професионални мениджъри на пари се ужасяват от лоша година. Но не и Бъфет. Той е имал единадесет такива, включително четири през първите си десет години в Berkshire и мъчителен спад от 49% по време на срива на Nifty Fifty през 1974 г.
С нарастването на славата и богатството си Бъфет е имал възможности, които не са били достъпни за други инвеститори. Когато банките имат отчаяна нужда от пари по време на финансовата криза през 2008 г., той прави инвестиция от 5 милиарда долара в Goldman Sachs Group Inc., която му е гарантирала 10% дивидент, пише bloombergtv.bg.
Бъфет показа, че „Вълкът“ не е единственият прототип на играчите на „Уолстрий“ и не е нужен луксозен адрес, за да бъдеш страхотен инвеститор. Тихо и скромно бюро в Омаха, където да мислиш и четеш, върши чудесна работа. Не е нужно и да си акула. Предпочита да купува компании, управлявани от добри, честни и трудолюбиви хора, и да ги оставя да си вършат работата. Искрено се радва на успеха им и ги хвали публично.
„Бъдете добри и светът ще бъде по-добър“, каза Бъфет на верните членове на Berkshire на последното годишно събрание на компанията.
„Не съм сигурен, че светът ще бъде по-добър, ако стана по-богат“, е още един от уроците му.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com