Павел Владимиров, водещият на "Здравей, България" по Нова, е непрофесионален актьор и певец, който живее здравословно и дори му остава време за поезия. Казва, че има малко пороци - красивите жени, хубавото вино и отлежалото уиски. Опитва се да бъде повече шоумен, отколкото журналист. Мечтае за кино и театър. Вярва, че нещата могат да се променят - дори когато си утвърдено лице на малкия екран.
Павел дебютира на софийска театрална сцена. Първата постановка с негово участие, "УмираааЩ ТруднОоо" на украински автор Анатолий Крим, върви в "Студио 5". Оригиналното заглавие е "Одървеният", но режисьорът Георги Ангелов-Гоби го сменя, за да не накърни интересите на големите моралисти. Премиерата беше вчера, а следващото представление е на 20 февруари. На Павката партнират Косьо Лунгов, Станислава Ганчева, Петър Попов.
"Убедили сме се, че украинците и руснаците много трудно умират. Виждали сме всякакви идиотски ситуации, в които те оцеляват - например при минус 50 градуса се хвърлят в реката или пият водка във водни чаши. Като героя в постановката. Косьо е много забавен, разсмива ме, докато съм на сцената и е голямо предизвикателство да остана сериозен. Иска ми се да му разбия фасона понякога. Трудно е с Косьо.
А аз съм мазният утешител
нисък и мерзък човек. Той се грижи за вдовиците след като мъжете им починат. Отива в къщите им и търси уж с какво да облекат покойника, но пребърква навсякъде и прибира бижута, пари, всякакви ценни неща. Утешава ги любовно", смее се и разказва Павел.
Но страстта му по театъра не е от вчера. Той е бил в различни студии още от дете. Минал е и през тази на Бончо Урумов в "Славянска беседа", където тънкости на занаята са учили и Захари Бахаров, Гергана Дандарова, Кака Лара... Прекарва там само две години до смъртта на Урумов. "Той имаше страхотна харизма и подход за работа с деца. Гледаш го и попиваш всичко, което ти казва. От него много съм разбрал за това какъв да съм на сцената", спомня си Павел. Още от училище обаче, прочутата езикова гимназия в Ловеч, той пее и танцува. Всяка година участва в традиционния театрален фестивал, където забиват парчета на новите алтернатив групи и играят скечове ала модерното по това време шоу "Каналето".
"Беше на много аматьорско ниво, но готино - цялото училище се смееше", връща лентата Павката. Тогава той е и доста буен. Живее в пансион със строг режим - решетки на прозорците, лягане в 22 часа, ставане рано, изключване при три отсъствия. Но Павел не може да се съобразява с подобни ограничения. Измъква се от разкован прозорец на първия етаж. Веднъж обаче нощният пазач го спипва точно докато е с единия крак навън, а Павел замръзва, гадаейки какво ще му се случи. "Павка, ама какво правиш бе, ела си излез през вратата", заявява пък пазачът. Към края на седмицата обикновено оставал без пари и
с приятелите си правели серенади
на момичетата в пансиона, които пък в замяна им давали храна.
Павел всъщност е от Габрово, където живеят и родителите му. Особено близък е с баща си, който е неговият "Отдел Качество". Габровци са пионери и прогресивни, категоричен е синът.
Два пъти е кандидатствал в НАТФИЗ. Може би щеше да се пробва и трети път, ако ефирният хоризонт на малкия екран не се беше отворил пред него. Минал е като сценарист през различни предавания като "Шоубъз", "Яко", където играе дори в скечовете за смахнатия професор. В Нова телевизия попада чрез кастинг, а през това време работи с Георги Коритаров, Лора Крумова, Милен Цветков, Асен Григоров, Ели Гигова, Витомир Саръиванов, а сега с Ани Цолова и Виктор Николаев.
Става към шест часа сутринта, но това не означава, че нощният му лайфстайл е ограничен. "Правил съм всичко. Веднъж отидохме на работа директно след сватба на колежка. Милен Цветков веднага ни разкри, че сме празнували до зори", разказва той. Но вече не си позволява да се отпуска като "на младини". Опитва се да живее здравословно и дори му остава време за поезия. Рецитира наизуст Дебелянов, Христо Смирненски, а сред любимите му още са Франсоа Вийон, Чосър. "Опитвам се да правя нещата, които ми доставят удоволствие. Баща ми обаче казва, че не може човек да върши само това, което му харесва. Но аз не съм съгласен с него. И се опитвам да го доказвам непрекъснато. Телевизията е всекидневна въртележка, в която е трудно да правиш всеки ден по две интересни неща на фона на нашия беден културен живот. Малко те изпива емоционално", твърди Павел. Той не само води предаването си, но и участва активно в избора и каненето на гости. Признава, че огнената му натура понякога го вкарва в спорове, но признава, че му минава много бързо и се разбира с всички.
Разочарован е, че масовата култура надделява
над стойностите неща. Интервюто му със световната звезда Вин Дизел е по-малко гледано, отколкото разговора му с фолкзвезди. "Трябва да се възпитава вкус у публиката", заявява категорично той и изобщо не смята да се отказва. Има само един критерий, докато работи - каквото и да представя, и когото и да интервюира, важното е на него да му е интересно. Опитва се да гони най-високите стандарти. Е, мечтае и да скочи от хеликоптер в студиото, но казва, че е наясно с възможностите си. Преходността на телевизионния продукт е това, което го дърпа към седмото изкуство. "Киното е вечно, а нещата в телевизията се забравят по-бързо", споделя Павката. Най-голямата му мечта е Америка и най-вече Холивуд. Емиграцията често изниква пред очите му, особено когато се сблъсква с липсата на възпитание и с неуредеността. "Но все пак съм тук и се боря. Искам нещата да ми се случат тук. Опитвам се да съм оптимист, колкото и да е тежко в някои моменти. Важното е да се движиш напред и да се променяш непрекъснато", казва той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com