Правим съвместни културно-исторически маршрути с Гърция

България се развива много успешно в областта на планинския и СПА туризъм

Правим съвместни културно-исторически маршрути с Гърция | StandartNews.com

Създаването и сертифицирането на съвместни културни маршрути в рамките на културните маршрути на Съвета на Европа, обменът на опит в областта на образованието и повишаване на квалификацията в областта на туризма, бяха сред основните теми, които обсъдиха министърът на туризма Зарица Динкова и посланикът на Гърция в България Алексиос Либеропулос, съобщиха от ведомството на Динкова.

"И България и Гърция работят за развитието и утвърждаването на страните ни като целогодишна дестинация. България се развива много успешно в областта на планинския и СПА туризъм", заяви министърът.

Работи се за подписването на Програма за съвместно действие между Министерството на туризма на България и Министерството на туризма на Гърция за периода 2024-2026 г. в рамките на предстоящия 87-и Международен солунски панаир. На тазгодишното издание на Панаира страната ни ще бъде отличена. Предвижда се и организирането на различни тематични панелни дискусии на български експерти в сферата на дигиталната трансформация на туристическата индустрия.

Гърция застава твърдо зад приемането на България в Шенгенското пространство, заяви от своя страна посланикът на Гърция в България Алексиос Либеропулос. "Недопустимо е между две съседни държави-членки на Евросъюза свързаността да е толкова затруднена", допълни той.

Очаква се двете страни да организират и първата сесия на българо-гръцката работна група по туризъм в София до края на тази година.

В края на ноември 2022 г. Софийският университет "Св. Климент Охридски" бе домакин на международна експертна среща "Българското културно-историческо и природно наследство в перспективата на културните маршрути на Съвета на Европа". На срещата бяха обсъдени 48-те културни маршрута, сертифицирани от Съвета на Европа и възможностите за включване в тях на българските научни, културни и бизнес организации, като и на общински и държавни институции. Фокусът на събитието беше Балканският маршрут на Кирил и Методий и техните ученици.

В рамките на форума стана известно, че българските културно-исторически маршрути са напълно синхронизирани с европейските като маршрута на жените писателки, историческите термални градове, мегалитната култура, паркове и градини на Европа, праисторически рисунки. България притежава над 40 000 исторически артефакта, което я поставя на трето място след Италия и Гърция, а София е сред най-предпочитаните дестинации в страната за градски и културен туризъм.

През 2022 г. в местата за настаняване в Столичната община по официални данни на НСИ са отчетени близо 1 млн. регистрации на туристи. Сред водещите чуждестранни пазари за Столична община за 2022 г. са Израел - близо 43 хил. регистрации на туристи, Германия - над 42 хил., Италия - над 40 хил. Гостите от Гърция са над 30 хил.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай