Падат тайните на малкия Рим край Дунав

Държавата отпусна 400 000 лева

Падат тайните на малкия Рим край Дунав | StandartNews.com

До дни започва най-голямото проучване на античния град Рациария, казва в специално интервю за вестник СТАНДАРТ доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей към БАН

- Г-н Димитров, бихте ли разказал за наскоро откритите гробници в древния град Рациария край Дунав в област Видин?
 

- Това бяха спешни и изненадващи разкопки, тъй като по проект на община Димово за модернизация и пълна рехабилитация на междуселския път между Арчар и Държавница се наложиха спасителни проучвания. Поради това, че една част от пътя минава през Рациария, през цялата градска територия и през некрополите, които са на запад от града. Всичко започна на 18 март т. г. с едно наблюдение, което проведе Регионалния исторически музей във Видин. След него се откриха няколко гробници и се наложи да направим аварийни разкопки. В рамките на два месеца (май, юни) работихме екип от 4 археолози и 15 души помощници, така разкрихме 17 гробни съоръжения. Само при вдигането на асфалта и изработването на новите банкети и канавки, което е малко като площ на 1-2 м., бяха открити четири съоръжения, които са големи еднокамерни и двукамерни зидани гробници от 2-3 век с много находки. С тях открихме и цял гроб на войник от късната античност от началото на 4 век, когато Рациария отново е била легионен лагер и в този римски град е била настанена римската армия. 

Така, че научните данни и археологическите комплекси ще влязат в експлоатация от общината. Те са атрактивни и ще допринесат за развитието на туризма в региона. 

- Споменахте, че сте проучили малка част.Очаквате ли да откриете по-мащабни артефакти в предстоящите разкопки?  
 

- Със сигурност. Това са едни от най-забележителните некрополи от римско време, а 

Рациария е един от петте най-големите римски града в територията на България. Три са само римските колони у нас - Улпия Ескус до Плевен, Рациария до Видин и Деултум до град Средец. Те са били огромни градски центрове, може би с население от по над 40-50 хил. души. Некрополът на Рациария, който ние разкрихме, е дълъг повече от километър и половина. Тоест, работата ни покрай бъдещия път на село Държавница ни позволи да видим какви са размерите. Започвайки от западната крепостна стена, както и сега тези гробищни комплекси са извън населените места на километър и километър и половина се откриваха тези гробове. Ако проучванията продължат, могат да бъдат открити хиляди гробове от двете страни на пътя. Една част са разрушени и атакувани от иманяри, но голяма площ от комплексите са запазени и едни бъдещи проучвания ще са изключително перспективни.

- Тази година се планира най-голямото проучване на Античния град Рицария, кога започва то и какви са очакванията ви?
 

- До дни започваме работа. В момента организираме екипа. Ще работим поне с 50 работника и 10 археолози, така че в рамките на 3 месеца (август, септември, октомври) ще проучваме римските императорски терми.

Това е най-голямото финансиране на Рациария в историята на проучванията. Отпуснати са 400 хил. лв. от държавния бюджет и това е един сериозен ангажимент на държавата към този голям архитектурен комплекс Рациария. Точно това е пътят, по който трябва да се работи с археологията в България.

- Според експерти римските терми имат потенциал да станат световен туристически обект. Вие какво мислите?
 

- Те със сигурност ще станат световен туристически обект, това е гарантирано. Тъй като самата структура се намира на  международен път, който свързва София с Видин, през село Арчар. Пътят за Държавница се рехабилитира, той ще бъде асфалтиран наново. Този път минава и през самата баня, която ще проучваме, така че тези елементи на инфраструктурата, които са много важни за културно-историческото наследство на Рациария, ги има. Това е един от най-големите римски градове в България и със сигурност е много важен за Европейския съюз и за това, което имаме като наследство на Римската империя на европейско ниво. Тази година очакваме да се финализира включването на паметниците по Дунавския лимес от видинска област.

Това са - Бонония и Рациария. Включването им в индикативната листа на ЮНЕСКО ще означава, че те стават част от световното културно наследство. Даденостите на тези обекти са безспорни.

- Какво не знаем за Рицария?
 

- Тепърва разкопките ще покажат. Ние не очаквахме зидовете на тази баня да са 4 м. широки. Но наистина параметрите на този римски град-колония, т.е град, който копира столицата Рим, са изключително мащабни. Стените на тези гробници са по 70-80 см., както и зидовете на сгради от градовете. Това, което откриваме сега в Рациария, са параметрите и тази монументалност на архитектурата. Този град, явно е строен като умалено копие на Рим в тракийските земи. Тепърва има какво да се разкрие там.

- Следва ли да се направи достъпен център за туристите, които искат да видят съоръженията?
 

- Като имаме предвид и работещия преди нас българо-италиански екип през 70-80-те години, проучванията на Регионалния исторически музей във Видин и на

Археологическия институт на БАН, в Рациария вече има 6 подобекта, който могат да бъдат включени в една обща система на туристическия център на археологически парк, който може да бъде посещаван. Това са западната крепостна стена, центърът на късноантичния град, храмът на Диана, термите, некрополите. Рациария тепърва може да се развива като такъв център за посещение и проектите за това обсъждаме с община Димово.

- Какво трябва да направи държавата, за да е в помощ на вас, изследователите??
 

- При едно редовно правителство положението ще бъде съвсем друго. Пускат се много програми за регионално и трансгранично сътрудничество. Тук сме на границата с Румъния и Сърбия. Така, че важно е да има стабилна ситуация в която общината като бенефициент да може да кандидатства по различни видове проекти.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
Бонония и Болоня
преди 1 месец

1. "Три са само римските колони у нас - Улпия Ескус до Плевен, Рациария до Видин и Деултум до град Средец." колониИ: "Колония (на латински: colonia; мн. ч.: coloniae) по време на Древен Рим е планирано изградено селище извън столицата Рим и територия с такива селища, в повечето случаи завоювана чрез война." 2. "паметниците по Дунавския лимес от видинска област.Това са - Болоня и Рациария." БоНОНИя - това е и древното име на Видин. Също и древното име на днешния италиански град Болоня.

Откажи