Древни църкви са потънали дълбоко в дивите обятия на природен парк „Русенски лом“, разположени из непристъпните речни меандри край Нисово.
Селцето е на 25 км южно от гр. Русе и от няколкото махали, които населяват дълбокия и причудлив каньон на река Русенски Лом. Мястото е живописно. Навсякъде се издигат високи и непристъпни скали, в подножието на които се е развил необятен природен хабитат. А по техните отвесни стени са възникнали безброй естествени пещери и ниши.
Редица скални манастири са обособени в района на парка, пише varnamaps.bg. В землището на Нисово се крият няколко не толкова популярни светилища. Те се намират на около 4 км южно от селото, дълбоко скрити в дивия каньон на Малки Лом.
Към тях е изграден туристически маршрут, който започва от покрайнините на селището и следва поречието на реката. Трасето започва като добър черен път, който навлиза в девствените скалисти меандри и неусетно ви откъсва от цивилизацията.
След около 2 км пътят се превръща в тясна обрасла пътека, която се движи съвсем близо до реката. Гората наоколо става още по-гъста. Наоколо могат да бъдат забелязани сърни и елени, които са проправили множество тесни животински пътечки за водопой.
По-нататък каньонът започва да свива своята ширина и в страни от вас ще се извиси скалистата му отвесна стена. Там, на сравнително голяма височина, се откроява неголяма ниша, притежаваща неестествено правилна форма. Тази изсечена килия всъщност е Малкия Нисовски скален манастир.
Достъпът до него не е от най-лесните. За да го достигнете ще са ви необходими алпийска екипировка и известен опит. Трасето към него е от типа “Via ferrata” („Железен път“ от италиански). Това представлява система от метални стъпала и обезопасителни метални въжета, подсигуряващи преодоляването на трудно достъпни скални терени.
Началото на скалната пътека е достъпно. Тя преминава през тесен и дълбок скален процеп, което е екстремно за хората със страх от височини. На места по нея има и стръмни стъпала, изсечени в канарата в далечни времена от монасите-отшелници.
Следващата забележителност по маршрута е Големия Нисовски манастир. Той носи името „Св. Константин и Елена“ и се намира на около 1,5 км напред по трасето. Пътеката към него е по-обрасла, но все пак достатъчно добре проследима. Тя ще ви изведе в подножието на висок и доста дълъг скален масив, на върха на който е поставен голям кръст. Самата скална обител се намира под него и е забележима отдолу.
Този скален манастир също е бил изграден високо, за да не бъде лесно достъпен. Въпреки това, изкачването до него е напълно възможно. Самата пътечка нагоре ще ви впечатли с прилежно изсечените стълби. А в нейния край ще се озовете на нещо като панорамна тераса, която ще ви разкрие неподозираната дива красота на каньона.
Манастирската обител е оформена от няколко отделни ниши, свързани помежду си с овални тунели. Най-голямата от тях се намира в дъното и е оформена като църква. В нея ще забележите характерния за такива свeти места малък олтар, а на пода – старателно оформената дълбока церемониална ниша.
Но най-впечатляващото нещо в манастира се намира отвън. На лицевата част на скалата, над цялата църковна галерия, се забелязва голям изсечен правоъгълник. Той е представлявал огромен цветен шедьовър. Днес все още се забелязват добре автентични части от древните църковни стенописи.
А преди да напуснете това уникално място, отправете отново поглед към недокоснатия каньон на Малки Лом и се заредете с достатъчно позитивна енергия за из път…
Това е един лек и малко див маршрут из меандрите на древната река, прорязала някога Поломието. А Малкият Нисовски манастир предлага допълнителна възможност да комбинирате приятната разходка в дълбокия каньон с предизвикателно изкачване по отвесните му стени. Но имайте предвид, че достигането до него без необходимите подсигурителни средства е много опасно!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com