Скално-култовият комплекс "Калугерските пещери" е второто находище с пещерни рисунки в България, като в него те са почти идентични с тези, от Магурата. Въпреки че при траките няма документиран култ към Луната, това единственото светилище, посветено не на Слънцето, а на естествения спътник на Земята.
* Намира се в малък вaровиков масив, разположен в долината на река Смолска, на 5 km от центъра на село Байлово, в община Горна Малина, в местността Калугерица.
* В него са се извършвани астрономически наблюдения още от 3500 г. пр.н.е.
* Археолозите го сравняват с големите "древни обсерватории" като Белинташ (в Родопите), Зайчи връх (до Кабиле) и Козият камък(до Гърмен). Астрономическите познания край Байлово са били по-елементарни, но по-древни.
* В скалната маса са се образували четири малки пещери (най-вероятно в миналото са били повече), разположени на височина от 5 до 15 m над нивото на местния терен, известни на местното население като Калугерските дупки. Местоположението им е изключително удобно за наблюдение на лунните изгреви и залези.
* Намерените рисунки и издълбани следи показват различни фази на Луната, където времевите интервали са с различна продължителност. Предполага се, че закодираните в тях календарни записи започват или завършват не само в синхрон с пълнолунието или с появата на нов лунен сърп.
* Мястото е наситено с енергия и мистика. При една от пещерите древните жители са изсекли специална площадка, откъдето са имали идеални условия за наблюдение на Луната. Още личат пробити почти квадратни дупки, които са свързвали визуално пещерите с небето и площадката за наблюдение.
* Заради вида на скалата - бигор, учените предполагат, че употребяваните инструменти за дълбаене са били кремъчни, бронз и желязо.
* Този обект рязко се отличава от добре изследваните и публикувани досега аналози от Западна Европа.
* Има и поредица от рисунки на кръстове, за които се предполага, че са късно средновековни, от времето на богомилите.
* Манастирските пещери са част от популярен 10-километров туристически маршрут. Той тръгва от центъра на Байлово, родното място на Елин Пелин. Преминава през Блатото на Андрешко и Каменният мост, построен 1885 г. от дядо Йото - бащата на Елин Пелин, и стига до достига светилището и параклиса "Св. Никола Летний". Маркиран е в бяло и зелено.
* Къща-музей а писателя има в Байлово, където е построен и голям паметник на Елин Пелин пред сградата на читалището.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com