Бизнес

Взимат ни блока, ако комшия не си плаща парното

Взимат ни блока, ако комшия не си плаща парното

София. Топлофикация може да ни вземе блока, ако някой от съседите не плаща сметката си за парно. "В два закона има заложен капан", алармира в интервю за Дартс нюз адвокат Незрет Бабучев, който има десетки спечелени дела срещу "Топлофикация"-София. Според приетите нови текстове в законите за енергетиката и за управление на етажната собственост, ако всички живеещи в блока, се регистрират като юридическо лице и направят асоциация на собствениците, може да получат с 20% по-ниска тарифа за отопление и подгряване на водата, тъй като са със статут на фирма.

"Когато обаче дойде месечна сметка от примерно 100 хиляди лева на името на асоциацията, съседите често започват да се карат и не плащат, а при две неплатени фактури "Топлофикация" може да заведе дело срещу блока и да се стигне до обявяването му за публична продан, за да си върне борча", предупреждава адвокат Бабучев.

В този случай никой от собствениците не може да запази жилището си, дори то да е единствено за него. Така "Топлофикация" може да сложи забрана на целия блок и някой да купи изгодно на публичен търг атрактивен имот, който струва в пъти повече, за да може дружеството да си вземе сумата, която му дължи блокът за отопление. Проблемът засяга панелките и по-старите блокове, в които няма индивидуално отчитане на количествата топлинна енергия за всеки отделен апартамент, обясни Бабучев.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай