Възраждат шабленската камба

Възраждат шабленската камба | StandartNews.com

Да се съхранят стари български сортове зеленчуци, е целта на норвежки проект. Той е разработен съвместно от Института в Садово и Института по горите и ландшафта към Министерство на храните и селското стопанство на Норвегия и норвежкия Генетичен център, разказва Пенка Стефанова от каварненското село Вранино, която сътрудничи на проекта. Сортът, който Стефанова се е заела да опази, е изчезващата шабленска камба. Жената е заделила 10 дка от стопанството и ги е засяла с вече редкия сорт. Стефанова обяснява, че тази камба е уникална както по форма, така и по вкус. Няма нарези по нея, напълно гладка е, семките й са съвсем малко, а месото й е плътно и дебело. Особеностите на камбата са свързани с това, че по време на растежа зеленчукът събира много слънце, на което се дължат и уникалните вкусови качества - сладка, захарна и с приятен аромат. В региона камбата е много търсена от домакините, защото тя може да се приготвя както пълнена със сирене, месо, карфиол и моркови, така и да се консервира за туршия, разказва още жената. Сортът обаче изчезва, защото не се прави селекция и не се произвеждат семена.

"Допреди 20-ина години една камба тежеше до 220 - 250 гр, сега е едва 70 - 80 гр - като копчета са", казва стопанката. И допълва, че сега хибридът дава добри добиви, но няма характерните плътност и вкус. И ако не се вземат мерки, то до две-три години сортът ще изчезне. Наред с шабленската камба, на изчезване е и характерната за страната ни куртовската капия, с която преди години България е била известна по пазарите в цял свят. И тя се отличавала с висока плътност. Добруджанката твърди, че преди години Унгария е взела куртовската капия като сорт от нас и сега имат много добро производство. Според Стефанова, сред изчезващите сортове е и софийската капия, която също има характерни вкусови качества. Причината да стават все по-малко сортовете, които родните стопани са засаждали навремето, е намаляващите зеленчукопроизводители в страната. Работата е трудоемка, а и бюрокрацията е голяма, казва Стефанова. И добавя, че би могло да се помисли за облекчаване на процедурата за еднодневни договори, защото по половин ден от времето минавало в регистрирането им, инструктажи и подписи, докато продукцията чака на полето.

Внасят от Холандия и Япония семена за хибриди

Все по-малко стават бабините зеленчуци, които слагаме на трапезата. Напълно е изчезнала като сорт познатата от детството на мнозина "бостанска" краставица, казаха за "Стандарт" градинари от Добричкото село Одринци. Не по-различна е ситуацията и с доматите. Преди години по родните градини са засаждали "Гигант", "Ачи", "Идеал" и "Пионер". Сега такива сортове няма, твърдят старите градинари. Единствен, оцелял от недалечното минало до днес, е розовият домат, който е производен от сорта "Биволско сърце". Сред изчезналите сортове пипер пък са бялата капия и "Кози рог", споделят зеленчукопроизводителите.

Промяната в селекцията градинарите обясняват с факта, че пазарът търси устойчиви зеленчуци, а и самите производители се стремят към отглеждането на такива сортове, които могат да издържат на дълго транспортиране. Търговци изкупуват стока от градините на жителите на Одринци, като им казват, че продукцията е за износ за Гърция и Турция, но често се изкупуват домати и за Полша, казват още градинарите. За износ доматът се бере почти зелен с цветната дръжчица, защото така запазва дълго време свежестта си и продължава да изхранва плода, който зрее вече по неестествен път. Това обаче води до промяна на вкуса. Той е по-различен и заради факта, че изчезналите сортове зеленчуци са заменени от хибридни видове. А семената са внос от Германия, Холандия, че дори и от Япония. Това се предлага на пазара, казват градинарите. Те припомнят още, че в годините назад всеки производител е избирал първите плодове на корена и от тях са вадени след добро узряване семена, които са изсушавали и след това са ползвали за производство на разсад. От хибридите обаче не може да се направи разсад - нито за краставици, нито за домати, нито за пипер, категорични са зеленчукопроизводителите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай