София. Токът може да поскъпва на всеки 3 месеца, ако Брюксел не помогне на България за предоговаряне на високите преференциални цени на американските ТЕЦ-ове и ВЕИ-тата, стана ясно от думите на председателя на ДКЕВР Боян Боев. Той обясни, че няма информация "Ей И Ес Гълъбово", "КонтурГлобал Марица-изток 3" и зелените централи да са проявили добра воля за разрешаване на този проблем. Затова от ДКЕВР са изпратили жалби до Еврокомисията, тъй като анализът е показал, че дългосрочните договори с преференциални цени представляват прекомерна държавна помощ за тези централи, пречат на конкуренцията, на цените на тока за бита и бизнеса и не отговарят на Третия либерализационен пакет и стандартните договори в ЕС. Но ако Брюксел не помогне условията да бъдат предоговорени, ДКЕВР ще трябва да променя цената, на която НЕК продава тока като обществен доставчик, на всеки 3 месеца, каза Боев. Той допълни, че очаква ЕК да се намеси, тъй като ДКЕВР е установила подобни случаи и в други страни.
Боев обаче не можа да посочи в какъв срок би реагирал Брюксел. На 27 май регулаторът поиска договорът на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" да бъде променен така, че единият от двата блока на централата да започне да продава енергия на свободния пазар, а другият да продава на НЕК, но преференциалната цена за изкупуване да се намали с 30%. За ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" пък тарифата трябваше да се свали с 20%, а два от четирите блока да отидат на свободния пазар. Относно ВЕИ-та предложението на ДКЕВР е задължително да се изкупува 50% от произведения от тях ток, а останалия да се продава на свободния пазар или като балансираща енергия, чиято цена в момента е около 30 лв. за мегаватчас.
Боев съобщи и че ДКЕВР започва пълен регулаторен одит в НЕК в началото на юли.
По-малко запаси от газ за зимата, ако цената му падне
Запасите от газ за зимата в хранилището "Чирен" ще бъдат по-малко, ако цената на синьото гориво падне от 1 юли, заяви пред ДКЕВР началникът "Лицензионна дейност" в "Булгаргаз" Александър Петров. Дружеството не е съгласно с предложеното от регулатора намаление на тарифата с 2,47% от началото на следващия месец, защото това ще доведе до затруднения за компанията. Тя има забележки за това, че не е отчетена калоричността на газа. Освен това при отчитането на цената на алтернативните петролни горива и курса долар-лев от ДКЕВР не взели предвид котировките за юни 2014 г., а тези от септември 2013 г., което е в разрез с договора на "Булгаргаз" с "Газпромекспорт". Регулаторът не е предвидил и газовото дружество да получи максималната по закон надбавка в цената. Всичко това ще доведе до дупка от 2,207 млн. лв. в бюджета на "Булгаргаз", заради което в "Чирен" няма да бъдат нагнетени между 60 и 90 млн. куб. метра газ за зимата, обясни Петров. Шефът на ДКЕВР Боян Боев обеща, че комисията ще се запознае с възражението и ще определи новата цена на газа на 30 юни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com