София. Ценообразуването на електроенергията на база на сегашното законодателство сочеше, че реално цената на тока трябва да нарасне с близо 40%. Експертите от ДКЕВР обаче веднага започнали работа по определяне на цените по сега действащия закон и са разработили доклад. Това заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова при изслушването за състоянието на сектор енергетика.
"Излиза, че средната продажна цена на електроенергия трябва да бъде увеличена с 16%", обясни Харитонова
Тя поясни, че към 1 април всички енергийни дружества е трябвало да подадат своите заявления за нови цени. "На базата на тези заявления стойностите, които бяха поискали дружествата, бяха качени на интернет страницата на комисията", допълни тя.
„Започнахме разговори с МИЕТ за промяна на целия финансов модел за образуване на цените, но този модел изисква промяна в законодателството. Увеличението на 16% се дължи на това, че за новия период има задължение да се изкупуват квоти въглеродни емисии. От друга страна делът на електроенергията от ВЕИ чувствително е нарасна", каза Харитонова.
За да се стабилизира системата на енергетиката задължително трябва да има законодателни промени. Това заяви минути по-рано министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев. Неговите думи бяха потвърдени и от Евгения Харитонова.
„Имаше вариант да помолим ДКЕВР да отложи ценовия период за септември и да прехвърлим отговорността на следващото правителство. Това щеше да е лесният подход. Ние заварихме тежко състояние на енергетиката и единственото решение беше да работим с всички хора в системата, независимо дали ни харесват или не", посочи министърът.
„В момента, в който махнем неефективностите и съобразим наредбите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ( МИЕТ) и ДКЕВР с новите промени, ще започнем да вземаме тежките решения. Когато има свръхпроизводство някои мощности ще могат да произвеждат само ако имат пазар извън страната, иначе ще трябва да спрат да действат", заяви министърът.
Според него при сегашната нормативна база всяка година има стотици милиони левове, които недостигат в сектор енергетика. Част от тях трябва да излязат от ВЕИ сектора, част от тях трябва да дойдат чрез нормативни промени.
„Следващата крачка след овладяването на системата беше да говорим с хората от системата така че системата да стане стабилна и устойчива без цената да се плаща от гражданите", посочи той. „Който и да е следващият министър, аз ще искам да прекарам с него няколко дни, за да стане пълно прехвърляне", каза още министърът на икономиката.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com