Компания за диаманти излиза на борсата

- "Алмар - Алмазы Арктики" планира IPO напролет
- 15-процентен дял ще бъде пуснат за продажба, парите са за проучване на находища в Якутия
Компанията "Алмар - Алмазы Арктики" обяви намерението си да пусне 15% дял на борсата в Санкт Петербург през пролетта, надявайки се да спечели заради недостига на диаманти на световния пазар.
Активите й все още са на етап проучване, производството може да започне през 2024 г. Досега нито една руска новосъздадена компания не е набирала средства чрез фондовата борса, обикновено се работи с подкрепата на стратегически инвеститор. Собствениците на "Алмазы Арктики" обаче са решили да не следват този път, за да не загубят контрол в компанията, пише "Комерсант".
"Алмар - Алмазы Арктики" е основана през 2015 г. от хора от АЛРОСА - най-голямата компания за добив на диаманти в света, която произвежда 99% от диамантите в Русия и повече от 25% от камъните в света.
Основен акционер в "Алмар" е Людмила Николаева, съпруга на Айсен Николаев - бивш кмет на град Якутск, а от 2018 г. избран за ръководител на Република Саха /Якутия/, част от Руската федерация.
Людмила Николаевна притежава 32, 37% от акциите. Други мениджъри от "Алмар" държат 40,47%, Банка Держава - 4,77%, ITI Capital - 6,67%, Polarctic Capital - 8,09%, IFC Solid - 7,63%.
Акционерите планират IPO на 15% от акциите на борсата в Санкт Петербург през март-април 2022 г. Одобрено е пласирането на 21 805 акции с номинална стойност 1 рубла в допълнение към съществуващите 123 564 акции. Организаторите на емисията ще са руски брокери, между които ITI Capital и IFC Solid.
"Алмар" има лицензи за проучване на диамантени находища, разположени в северната част на Якутия. Средствата, събрани от IPO-то, ще бъдат използвани за завършване на проучването. От 2021 г. основната проучвателна работа на "Алмар" се извършва от Almazy Anabar, собственост на ALROSA. Сега в Русия има само две компании за добив на диаманти - ALROSA и AGD Diamonds, като само ALROSA е публична.
Световният пазар на необработени диаманти в момента е във възход. Очаква се и в бъдеще търсенето да продължи заради намаляване на производството поради изчерпване на много находища от 2025 г., казва Андрей Новиков, заместник-генерален директор на компанията. Според плана на ALMAR проучването трябва да приключи през 2022 г., а запасите се очаква да бъдат потвърдени през 2023 г. Началото на производството и продажбата на диаманти е планирано за 2024 г. През 2024-2030 г. компанията планира да започне проучване на находища за подземен добив. Според съобщение до пресата, плановете са да произвежда до 1 милион карата годишно (0,5% от световния пазар).
Това е първият опит за набиране на средства чрез IPO на новосъздадена компания в Русия, казва Михаил Лесков, директор в Института по геотехнологии. Той отбелязва, че в Русия обикновено набирането на средства става директно от частни инвеститори, които получават дялове в компанията, докато тя търси стратегически играч. Банките не могат да отпуснат заеми на подобни компании, които все още нямат печалба и това може да продължи още дълго време - подобен проект става печеливш за период от 7 до 15 години, обяснява експертът.
Якутия е единственият регион на земята, в който не само добиват елмази, но и ги обработват. В град Мирни, наричан диамантената столица на света, е най-дълбоката мина, известна като "Вратата към ада" - тя е дълбока 525 метра, с диаметър от 1,2 километра и се вижда дори от Космоса.
Къци на косъм от втора беля
Революция! Директни полети до САЩ от лятото
Херо Мустафа проговори за газа
Невиждано! Плажът на Слънчев бряг се пука по шевовете
Голям бизнесмен разкри хаоса в икономиката
Утре времето полудява
Нинова: За 5 месеца направихме това, за което се боре...