Калфин: Световната криза слабо се отразява у нас

В обозримо бъдеще Европа ще има единен капиталов пазар

Калфин: Световната криза слабо се отразява у нас | StandartNews.com

София

Финансовите пазари са сред най-важните лостове на развитата пазарна икономика, заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин при откриването на конференцията „Перспективи пред капиталовите пазари в Югоизточна Европа”, съобщи econ.bg. „Ние не сме идеални, но това което се случва са стъпки в правилната посока”, каза Калфин и допълни, че усилията на цялата финансова общност у нас доведоха до определени резултати и на първо място това е преференциалният данъчен режим, който съществува за дейности, свързани с капиталовите пазари. Този режим се запази и това дава добри позициите на нашите пазари.

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин откри конференцията, посветена на развитието на капиталовите пазари в Югоизточна Европа.

Усилията сега са насочени към създаване на допълнителни механизми за търговия като създаване  на клирингова къща, което е важен механизъм, когато започне и търговията с деривативи. Институциите проявяват интерес и към създаване на енергийна борса у нас, добави министърът. „Всички очаквания са, че в обозримо бъдеще в Европа ще има един финансов пазар, единен капиталов пазар”, допълни Калфин.

Кризата, която наблюдаваме в момента е само доказателство, че БФБ-София е част от световната мрежа и ние сме част от пазарите, завърши вицепремиерът.

Кризите на капиталовите пазари идват и си отиват, нашият капиталов пазар е млад и тепърва трябва да го развиваме, обогатяваме и да се възползваме от неговите позитиви, коментира Бистра Илкова, изпълнителен директор на фондовата борса. Приемането на България в ЕС съвпадна с преструктурирането на голяма част от предприятията у нас, участващи в масовата приватизация. „Следващата стъпка беше вписването на фондовата борса и това даде силен тласък на развитието”, обясни Илкова. 2007 година беше най-успешната в историята на Българската фондова борса до сега. Оборотът достигна до 5 млрд. евро или увеличение с 200% спрямо 2006 година, като бяха сключени над 490 хил. сделки, като ръстът спрямо 2006 година е от 130%.  Пазарната капитализация на дружествата на борсата надхвърли 15 млрд. евро или 55% от БВП на България.

През тази година обаче Българската фондова борса пострада от ипотечната криза в САЩ и последвалата криза на ликвидността, обхванала глобалната икономика. Чуждите инвеститори напускат целия регион и това предизвика значителен спад на търговията. За първото шестмесечие общият оборот е 854 млн. евро, което е понижение с почти 40% спрямо същия период на миналата година. Пазарната капитализация се понижи до 11 млрд. евро.

През тази година фондовата борса ще работи за повишаване на ликвидността на пазара и разнообразяването на финансовите инструменти, обясни Бистра Илкова.

„След излитането през 2007 година нямаме меко кацане, а за съжаление „свободно падане” на стойността на индексите”, коментира и председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той коментира още, че няма индикации Европа да поиска увеличаване на данъчните ставки у нас. „Усилията са за хармонизиране на данъчната основа, но не и на данъчните ставки”. По-вероятно е да бъде въведена максимална данъчна ставка, заяви още Велев в отговор на въпроса дали ЕС няма да принуди България да увеличи данъците и така да изгубим предимството на атрактивен данъчен режим.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай