Износът на машини догонва суровините

Износът на машини догонва суровините | StandartNews.com

18% от експорта ни е мехатроника - двигателят на IV индустриална революция

България е на път да обърне тренда в експорта си и от страна износител основно на суровини да стане износител на стоки с висока добавена стойност. Това показват актуални данни на БНБ за водещите стокови групи в експортната листа на страната. Според тях през 2015 г. най-голям ръст се наблюдава при износа на електротехническа и машиностроителна продукция, който достига съответно 4,427 млрд. лв. и 3,604 млрд. лв. Така двете стокови групи заемат 9,7% и 7,9% от общата стойност на износа ни. В същото време традиционни лидери в експортната ни листа като медта и изделията от мед задържат позиции след спада през 2014 г., а при минералните горива износът дори е намалял през миналата година. "18% от експорта на България вече е мехатроника - двигателят на IV индустриална революция", казва Румен Атанасов, председател на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Под понятието "мехатроника" се разбира комбинацията от механика, електроника и електротехника. Тази продукция трайно изпреварва износа на метали, облекло, лекарства и зърно, които също са в топ 10 на експортната листа на България.

Износът на електрически машини през 2015 г. е достигал 4,427 млрд. лв. при 1,8 млрд. лв. в предкризисната 2008 г., сочат данните на БНБ.

Световната икономическа и финансова криза видимо не се е отразила на този сектор у нас. Всяка година той расте с около 14% и по износ вече задминава медта и медните изделия.

"България винаги е имала добре развит сектор "Електроника и електротехника", с дълга 130-годишна история и достатъчно на брой специалисти", разказва Атанасов. Няма друг сектор у нас с толкова много чужди инвеститори, при това почти всички са световно известни компании. Именно чуждите инвестиции са причина секторът да дръпне толкова напред през последните години. Нещо повече, по ръст на оборотите на електротехническа продукция изпреварваме всички останали страни от ЕС, където от кризата насам се наблюдава стагнация заради продължаващото изнасяне на производство от големи европейски компании в техните филиали в Азия. На този фон по данни на Евростат оборотът на електротехническа продукция в България се увеличава с 37,4% от 2008 до 2013 г. - рекорден ръст за ЕС.

С по-слаби темпове се развива разделът "Електроника", където отбелязаният ръст от 2008 г. то 2013 г. е 7,8% - недостатъчен, за да се догонят добрите показатели в "Електротехниката". Тук изоставаме не само от развитите страни от Западна Европа, където двата раздела са равностойни, но и от страни с по-малко население като Хърватска, Словения и Естония, посочват от БАСЕЛ. В годините на прехода производството на българска електроника понесе значителни сътресения. В България беше преустановено производството на битова електроника и компютри, на магнитни и оптични носители, на комуникационна техника и интегрални микросхеми.

Расте интересът към вложения в България

"Инвеститорският интерес към страната ни като дестинация за производство на електроника и електрически машини продължава да расте, при това не заради евтиния труд, а заради традициите и добрите специалисти", казва Румен Атанасов, председател на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Това са дългосрочни инвестиции, в които са наети български специалисти, усвояващи върхови технологии, индустриален начин на мислене и модерна организация на производство, посочва още той.

Българските производители, наред с чуждестранните компании, също имат голям принос за развитието на сектора със своите инвестиции и разширяване на пазарите си. Сред най-големите са "Елдоминвест" и "Теси" в производството на бойлери и отоплителни уреди, производителят на батерии и акумулатори "Монбат", компанията за електрически ръчни инструменти "Спарки-Елтос", "Датекс" - касови апарати и принтери.

В отрасъла около 60 компании са с мажоритарно чуждестранно участие. Те дават 61% от общия годишен оборот. Техният персонал е 26 567 души, също 61% от общия брой заети в отрасъла. Една от забележките на БАСЕЛ е, че редица водещи предприятия от раздел Електроника - собственост на чуждестранни компании, в повечето случаи не участват в производствени вериги у нас и не взаимодействат с други български предприятия. За радост не така стоят нещата в Електротехниката, където чуждите инвеститори работят с наши фирми за доставка на полуфабрикати и услуги. Добър пример в тази посока са Либхер, Шнайдер Електрик, АББ и Хюндай Хеви Индъстрис.

България има шанс да създаде цяла производствена верига от суровините до кабелните инсталации за автомобили, смятат от БАСЕЛ. В момента у нас има уникално струпване на 6 чуждестранни инвеститори в производството на кабелни инсталации за автомобили - Се Борднетце България, Язаки България, Нурсан Отомотив, Аркомат България, Атес, Електрокабел България. Тези производства биха могли да се кооперират с добива и производство на мед (медната рафинерия Аурубис в Пирдоп) и с производството на проводници, където има 5 производителя. Засега обаче веригата е прекъсната. Производителите на кабелни инсталации за автомобили не ползват произведени в България проводници поради недостатъчното производство у нас и липсата на сертификати за произвежданите проводници, което се изисква от крайния клиент - производители на автомобили.

Водещи чужди инвеститори

Либхер Хаусгерете Марица - световен лидер в производството на хладилници във високия ценови клас, които за четвърти път разширяват производството си в Индустриална зона Марица край Пловдив и вече достигат 1 млн. хладилници годишно. С мощен център за развойна дейност у нас

Интегрейтид Микро Електроникс България (бивш ЕПИК) - производство на електронни модули за автомобилната индустрия

Шнайдер Електрик България - производство на автоматични предпазители в индустриална зона в Пловдив

АББ България - производство на апарати и системи за ниско, средно и високо напрежение. Компанията вече има 5 завода у нас и ремонтна база във Варна

Сенсата Технолоджис България - производител на високотемпературни датчици за автомобилната индустрия

Се Берднетце България - производство на кабелни инсталации за автомобили

Фесто Производство - предстои трето разширение на производството на сензори и електронни модули за автоматизация у нас. Извършват голяма част от развойната си дейност в България

Язаки България - производство на кабелни инсталации за автомобили в Ямбол

Мелексис България - интегрални схеми за автомобилната индустрия, които се проектират и изпитват у нас

Хюндай Хеви Индъстрис - световен лидер в производството на трансформатори

Бер-Хелла Термоконтрол - германски производител на автомобилни климатични системи. Той е един от новите инвеститори в сектор "Електротехника и електроника". За тази година очакват оборот от 100 млн. лв. в завода си в Божурище

Осрам - стартира инвестицията на компанията в завод за осветителна техника в Тракия индустриална зона

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай