И сърбите навити да строят АЕЦ "Белене"

И сърбите навити да строят АЕЦ "Белене" | StandartNews.com

Белград. Сърбия има голям интерес да участва в руско-българския проект за строителство на АЕЦ Белене, заяви днес в Белград сръбският министър на инфраструктурата и енергетиката Милутин Мърконич.

Тази тема и други аспекти на руско-сръбското сътрудничество в областта на ядрената енергетика бяха обсъдени днес в Белград на среща с делегация на руската компания "Росатом" начело със заместник-директора Кирил Комаров, предава ИТАР-ТАСС.

Милутин Мърконич изтъкна, че въпреки действащия до 2015 г. мораториум за строителство на ядрени обекти в Сърбия страната разполага с достатъчен брой висококвалифицирани специалисти в тази област, чийто опит може да бъде полезен при строителството на АЕЦ Белене.

"Съвременната реалност се състои в това, че големите инвестиционнни проекти могат да бъдат осъществени само на базата на партньорски отношения. С помощта на Сърбия ние ще можем още по-качествено да реализираме всички започнати проекти", заяви на срещата Комаров.

Преди време  сърбите заявиха, че биха участвали с 10 на сто в проекта.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай