Големи компании развъртяха метлата. Хиляди остават без работа

Moderna например изисква от хората си да започват нови проекти без да се наема допълнителен персонал

Големи компании развъртяха метлата. Хиляди остават без работа | StandartNews.com

Изкуственият интелект взима хляба на хиляди служители. 

Ръководителите на някои от най-големите компании в света все по-открито говорят за заплахата, която изкуственият интелект представлява за пазара на труда. Ако доскоро се избягваше темата за масовите съкращения, днес се дават конкретни числа, а мрачните прогнози идват директно от устата на CEO-та.
Един от най-категоричните беше главният изпълнителен директор на Ford Motor Джим Фарли, който заяви, че ИИ ще замести буквално половината от всички американски служители. "Множество хора ще бъдат оставени на произвола на съдбата от ИИ", предупреди той. От страна на банковия сектор, Марианна Лейк от JPMorgan Chase посочи, че 10% от служителите може да бъдат съкратени в резултат от автоматизацията. Подобна прогноза направи и шефът на Anthropic Дарио Амодеи, който допусна 10-20% безработица в САЩ заради ИИ в рамките на 1 до 5 години.

Главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джеси също изпрати вътрешна бележка, в която съобщава, че в идните години "ще ни трябват по-малко хора за някои дейности, и повече - за други", намеквайки, че преразпределение на роли ще бъде неизбежно. Тоби Лютке от Shopify дори въведе ново правило: не се наема нов служител, ако не се докаже, че работата му не може да бъде свършена от ИИ.

Функционалната конвергенция вече е реалност - в някои компании служителите изпълняват две или три роли едновременно. Moderna например изисква от хората си да започват нови проекти без да се наема допълнителен персонал. Fiverr също алармира за новата реалност, при която ИИ ще навлезе дори в най-креативните професии - от програмисти до юристи. James Reinhart от ThredUp пък прогнозира, че въздействието ще бъде много по-голямо от очакваното от обикновения човек.
И все пак има и гласове на умереност - Brad Lightcap от OpenAI призова да не се правят прибързани изводи, макар и самият той да признава, че "пренареждане на пазара на труда предстои". В IBM вече са заменени стотици HR специалисти, но са наети нови програмисти и търговци, показвайки, че новите технологии не просто унищожават, а и трансформират заетостта. От AT&T допълват, че историята е показала способността на технологичните революции да създават нови професии.

Но едно е сигурно - периодът на неяснота е към своя край. Изкуственият интелект няма да пита дали си готов, той просто ще дойде.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай