Мащабен международен форум "Financing the stone - проекти с бързо изпълнение в Централна и Източна Европа" се проведе на 24 юни 2025 г. в София. В присъствието на експерти, инвеститори и политици бяха разгледани и обсъдени редица проекти и бе подчертано, че в контекста на глобалната надпревара за ценни метали и редки минерали България и държавите в Централна и Източна Европа се очертават като стратегически хъб за глобални вериги на доставки на ресурс на бъдещето.
Министърът на енергетиката Жечо Станков отправи привествие към всички участници в Международния форум. По думите му устойчивата енергетика е свързана с редкоземните елементи чрез тяхното използване в батериите, ветрогенерагорите и т.н. Той изрази притеснение, че около 90% от тях се преработват на територията само на една държава и това е Китай. "През годините България е изпитвала това неудобство да зависи от един доставчик.", посочи Станков. Той благодари на колегите от ЕК, които март 2024 стартираха европейски акт, с който да покажат, че Европа иска да развива иновации и търсене и проучване на редкоземни елементи. „Чрез днешния форум се дава шанс на България да се превърне в място, в което да се начертаят политики в тази връзка. За това благодаря на нашите партньори извън страната, които ни подкрепят в тези начинания, както и на българските инвеститори, които през годините са влагали милиарди както в проучване на метални полезни изкопаеми, така и във всички други останали подземни богатства.", каза още министърът. Той увери, че очакват първите подадени заявления за търсене и проучване на редкоземни елементи и те ще бъдат разгледани с максимална скорост и минимални административни тежести и че държавата ще способстват за необходимата бързина на процесите.
В събитието взе участие и зам-министърът на енергетиката на Р България Красимир Ненов. Той заяви, че въпросът за веригите на доставките на критични материали е особено релевантен в несигурната среда. Подчерта, че страната ни е от водещите производители на мед в Европа, водеща на континента компания за лигнитни въглища е „Мини Марица Изток", която е в основата на енергийния баланс. Зам-министърът подчерта, че страната ни е богата на минерални ресурси и затова у нас са представени много местни и световни компании. Според него влизането в еврозоната, което предстои също ни прави привлекателни, което е още един положителен сигнал към инвеститорите.
Изпълнителният директор на „Български Енергиен Холдинг“ ЕАД, Валентин Николов посочи, че светът се пуска в маратон и държавите, които разполагат с минерални ресурси, бягат по-бързо.
По време на събитието беше очертано бъдещето на индустрията, свързана с редкоземните метали и нарастващата роля на региона в технологичния свят.
Бяха представени възможностите, които България разполага за добива и развитието на редкоземните метали и елементи. Презентации бяха представени от редица експерти в областта, сред които беше проф. Светослав Георгиев, Директор на Геологическия институт, БАН и Леонид Ганозлиев, Мини "Марица Изток".
„Развитието на България в областта на добива и търговията с редки метали може да изведе страната ни до важен фактор в световната икономика и геополитика. България се нуждае от държавна политика и стратегия в областта на добива на редки метали“, коментира енергийният експерт Христо Ковачки, който също присъства на събитието. Той обясни, че именно лигнитни въглища като източник на електроенергия, могат да се превърнат в източник на ценни метали и редкоземни елементи, които попадат в списъка на стратегически важните суровини на Европейската комисия.
През деня бяха проведени две кръгли маси. Едната разгледа европейските инициативи, минни проекти и възможностите за финансиране. Следобедната кръгла маса беше на високо равнище с бизнес насоченост.
Домакини на международния форум бяха Националният комитет на България в Световния енергиен съвет и Номaд eнерджи къмпани. Събитието беше реализирано със съдействието на едни от най-големитите предприятия в страната, сред които Асарел Медет, АЕЦ Козлодуй, АЕЦ Козлодуй Нови Мощности, ТЕЦ Марица изток, Мини Марица изток 2, ЕСО, ТЕЦ Бобов Дол, Номад енерджи къмпани.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com