София. "Тази седмица предстои да представя за гласуване в парламента програмата с всички мерки, разписани със срокове. Досега не съм чул някой да има критики към програмата", заяви в сутрешния блок на бТВ министър-председателят Пламен Орешарски.
Той очерта мерките, които вече са уточнени: увеличението на обезщетението за гледане на дете на 310 лв., увеличение на помощите за първокласниците, на енергийните помощи, както и идеите, които има за увеличение на минималната работна заплата, които трябва да обсъди с тристранката. "Днес ми предстои една по-важна среща с енергийни експерти. Когато поемах поста, ме посрещнаха с искания за 40% увеличение на цената на енергията от 1 юли. Сега след разговори сме стигнали до вариант дори за намаляване, няма да е много, нашите оценки са 5%, но финалното число ще дойде от ДКЕВР", обясни премиерът.
Орешарски отговори на въпроси относно номинацията на Делян Пеевски за председател на ДАНС, която предизвика протести и искания за оставка на правителството. "В разговор с партийните лидери г-н Станишев и г-н Местан обсъждахме няколко кандидатури, трудно ми е да си спомня кой първи е споменал името на г-н Пеевски", каза премиерът. "Отчитам, че това беше грешка, виждайки обществените реакции. Исках ДАНС да се поеме от човек, който показва решителност да се противодейства на доста силови по характер структури, които се занимават с контрабанда на акцизни стоки и източване на ДДС. Считам, че той би могъл да се справи, но това никога не може да се докаже, тъй като своевременно бе оттеглена номинацията."
"Аз го предложих, защото по закона е моя работа да го предложа в пленарна зала", описа процедурата министър-председателят.
Исканията за оставка премиерът коментира така: "Оставката е много лесно лично решение. Аз още в началото казах, че поемам огромен риск, не само в икономически аспект. Притесняват ме всички други предизвикателства, в това число и твърде изостреното обществено мнение и огромните изисквания на обществото. Оставката какво ще реши в момента? Да разсъждаваме трезво. Още няколко месеца ще имаме служебно правителство, после ще се назначат избори по същия изборен кодекс, и най-вероятно резултатите ще бъдат същите или близки до сегашните."
"Дали утре, след няколко седмици или след няколко месеца, за мен е без значение. Аз не съм политик - видно е явно, след последната политическа грешка. Аз не пазя политическото си бъдеще, аз нямам такова и не искам да имам. Когато не съм в състояние повече да работя по програмата, ще подам поставка. В момента, в който парламентарните групи на БСП и на ДПС, или една от двете, има съмнение в мен, аз съм готов да си сложа оставката, защото ще загубя парламентарна подкрепа. Ако парламентарните групи оттеглят подкрепа, не може да съществува правителство. Обществените настроения - може да се работи и с работата да се покаже, че се работи за обществения интерес", заяви готовност Орешарски.
Той посочи, че преди да има извънредни избори, е необходимо да се поправи изборният кодекс. "Не само формално да предложим нов вариант на изборния кодекс, а да се направи широк дебат със заинтересованите граждански групи и да се разбере какви точно промени има нужда да бъдат направени. Склонен съм да говоря с парламентарните сили те да инициират такъв дебат с неправителствени организации и заинтересовани институции, за да се изработи в следващите месеци нов изборен кодекс", очерта вижданията си премиерът. Според него тогава би могло да се съчетаят новите избори с редовните избори за европарламент.
Относно бъдещия председател на ДАНС, премиерът заяви: "В следващите няколко дни ще има публичен дебат и ще се разбере кои са били другите имена, спрягани за поста. Ще направя по-широки обсъждания и ще обсъдим номинация, която би отговорила на повишения обществен натиск. Не е нормално шефовете на службите да бъдат така обсъждани публично."
"Нямаше дебат, защото имаше само едно изказване. Защо нямаше други, аз не мога да кажа. Аз не мога да форматирам дневния ред на парламента, нито да определям процедурите", заяви още той.
"Една от кандидатурите беше на сегашния и.д. шеф Владимир Писанчев. Ще продължим да обсъждаме още кандидатури", каза премиерът.
Преди началото на разговора включиха репортер на живо от Пловдив, който отразява протеста срещу областния управител от ДПС. Гражданите в Пловдив се бяха събрали от рано сутринта, за да изразят недоволство от назначението на областен управител от квотата на ДПС, "при положение, че в областта ДПС няма нито един спечелен мандат."
"Останах с впечатление, че кандидатурата е общоприемлива и затова я одобрих. Ще се запозная с аргументите, които имат гражданите. Притеснявам се от кадрови назначения, защото явно имаме остра реакция срещу някои кандидатури. В повечето случаи винаги има група хора, които са недоволни. Стремежът е да бъдат приемливи фигури", каза Орешарски.
Премиерът коментира компромисите между управляващите партии така: "Забавянето в номинирането на заместници има за основна предпоставка това, че много по-внимателно се обсъждат предложенията както на ДПС, така и на БСП. Има забавяне, защото някои от кандидатурите, които бяха предложени, не бяха одобрени. След последния урок ще бъда още по-внимателен. Кандидатът да може да свърши определената работа, и да не бъде ярка политическа фигура именно с оглед да обществените настроения."
"Има значение колко хора протестират, притесняват ме протестите, искам да изясня ситуацията. В петък, в самия ден, аз имах предварително насрочена среща с протестиращите от по-ранните етапи, имахме ползотворна среща, на която се обсъждаше, че ще имаме периодични съвети в министерски съвет, към всяко министерство ще има съвети по секторни въпроси, и на областните управители ще разпоредя да правят съвети с обществеността", обясни Орешарски.
"Никой не се намесва в работата ми в лошия смисъл на думата, а в добрия смисъл съм склонен на диалог с гражданското общество, с НПО-та, водя диалог и с политическите сили, които подкрепят кабинета", заключи премиерът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com