Опасно ли е да няма Велико народно събрание

Юристи спорят по предложенията на ГЕРБ

Опасно ли е да няма Велико народно събрание | StandartNews.com

Опасно ли е да няма Велико народно събрание? Въпросът бе поставен на дневен ред, след като ГЕРБ предложи нова конституция. Управляващите настояват да се свика Велико народно събрание и то да премахне възможността да се свика следващо ВНС. Това предизвика полюсни реакции сред юристите. Една част от тях обявиха, че така се дадат свръхправомощия на обикновения парламент, други смятат, че поправката е резонна.

Ключовата промяна, която ГЕРБ предлага е записана в чл. 169 на проекта за нова Конституция. Той гласи, че и обикновеното Народно събрание може да приема нова Конституция, както и да внася промени в нея. А заключителните разпоредби на проекта предвиждат, когато Великото народно събрание приеме тази и всички други поправки, да се разпусне завинаги.  Така Осмото Велико народно събрание може да се окаже и последното в историята, ако, разбира се, бъде свикано.

Свръхконцентрацията на правомощия в ръцете на обикновения парламент крие рискове, коментира пред Нова тв докторът по конституционно право Борислав Цеков. „Това е много голямо отстъпление от възможността българските граждани да бъдат представени в парламента и големите решения на нацията да зависят колкото може повече от волята на хората”, смята Цеков.

 „90 народни представители могат да вземат решения по важни въпроси като отделяне или присъединяване на територия, промяна на държавното устройство”, казва Людмил Рангелов – зам.-председател на Висшия адвокатски съвет.

Двамата коментираха и идеята на ГЕРБ право на законодателна инициатива да имат съветите на прокурорите и съдиите. „Принципно едно такова разрешение е добре, да има и други субекти, които да притежават законодателна инициатива извън депутатите и МС”, гласи мнението на Рангелов. „Да се даде законодателна инициатива на органи и длъжностни лица, които не са пряко избрани от гражданите, които не зависят от демократичния вот на гражданите е нещо много опасно. Това не означава да поставяме под съмнение добросъвестността на магистратите”, коментира Борислав Цеков.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай