Самолътът Еърбъс на авиоотряд 28, който превози вчера, правителствената делегация от София до Рияд, не е бил допуснат във въздушното пространство на Иран и е преминал над територията на Ирак, съобщи пред журналисти министърът на външните работи Екатерина Захариева.
Правителствената делегация начело с премиера Бойко Борисов е на тридневно официално посещение в Саудитска Арабия.
Полетът на правителствения самолет е бил съгласуван предварително, посочи Захариева.
Българските власти вече са поискали обяснение за случая. Научихме, че иранските ВВС не са знаели, че на борда на самолета е българският министър- председател. Те са допълнили, че са отчели леко отклонение от маршрута на машината и са помолили екипажа да напусне въздушното пространство на Иран. Самолетът се е върнал във въздушното пространство на Турция и е продължил полета си през Ирак. Фактическите обстоятелства тепърва ще се изясняват. Единствената промяна за нас беше, че самолетът кацна на друго летище в Рияд, допълни Захариева.
Всякакви други спекулации по темата са неверни и показват непознаване на процедурите, каза Захариева.
По-късно стана ясно, че самолетът е направил маневра над иранското въздушно пространство по пътя за Рияд. Това показват данни от сайта Flight Radar, който проследява полети в реално време, публикувани от "Дневник". Публикуваният скрийншот на траекторията показва, че от Турция самолетът е навлязъл във въздушното пространство над Западен Иран, но впоследствие е пресякъл отново границата с Турция и се е отклонил на юг през Ирак.
* * * *
Днес следобяд временно управляващият иранското посолство Хасан Дотаги е бил извикан във Външно министерство заради инцидента. Той не бил в течение за случилото се и бил много изненадан. Обещал да изясни случая и да предостави допълнителна информация.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com