- Рулетката за кабинет се завъртя по кралски
- Посрещаме Коледа пак с капризите на Кирил и Асен. Ще има ли срещи в мола и маратонки в църквата?
Мандатът умря! Да живее мандатът! Парламентарната рулетка за кабинет се върти съвсем по кралски. След като безспорното медицинско светило - проф. Николай Габровски, не получи одобрението на пленарната зала, кандидат-премиерската щафетата негов съименник, друг корифей в науката - академик Николай Денков.
Научните титли и международното признание обаче не осигуряват премиерската корона в България, защото тук значение има само партийния печат.
Така, както Габровски "изгоря" заради Борисов, така и съдбата на кабинета "Денков" е предизвестена заради Кирил Петков и Асен Василев.
Истината е, че
- приликите между Габровски и Денков
са доста парлива тема за ПП. Защото разбиват на пух и прах една основна опорка за това кой наднича зад сянката на именития неврохирург. Защото за разлика от проф. Габровски академик Денков е записал изключително активно сътрудничество с ГЕРБ в управленчески структури, докато властта е била в ръцете на Бойко Робисов и партията му.
Всеизвестно е, че той е деен кадър покрай ГЕРБ от 2012 до 2020 г. И като член на работна група към МОН и МС, и при разработването на концепцията на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", Нещо повече - от 2014-а до 2016 г. е зам.-министър, първо, в служебното правителство на Росен Плевнелиев, издигнат от ГЕРБ, а после и във втория кабинет на ГЕРБ.
Вярно, че преди 6 години подаде оставка заедно с лидера на ДБ Христо Иванов, но партийците на Борисов припомнят любопитния факт, че причината за раздялата на двамата не е раздори с ГЕРБ, а отказа на депутатите по онова време да разрешат увеличаването на парламентарната квота в прокурорското представителство във ВСС, за да държат юздите на главния прокурор.
Има и още поне 2 съществени разлики между двамата кандидат-премиери.
Първата е, че ако Габровски прави чак сега политически прощъпулник и няма финансови взаимоотношения с ГЕРБ, Денков отдавна е част от политическия кръг, зад който стои сянката на Прокопиев. Именно Денков даде мощно рамо на Кирил Петков още в зората на бизнес начинанията му у нас. Лабораторията му, която се прочу покрай отцепването на депутати от "Има такъв народ" през пролетта, се оказа, че е била в сградата на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" с договор за 10 години без да плаща наем за помещенията, покривайки само консумативите си.
След като бе назначен за министър на образованието във второто и третото служебно правителство на Румен Радев, очаквано влезе в правителството на Петков вече и като един от основателите на ПП.
Какъв състав ще подбере за кабинета си тепърва ще стане ясно. Но вече е ясно, че ще има
не експертен фокус, а партиен
Затова и разделителните линии, премахнати от Габровски, бяха удебелени още в деня на номинацията му, а с тях дойдоха и ултиматумите.
Направиха си Кирил Петков и Асен Василев в писмото-покана за разговори.
"Ако сте готови да работим заедно по важните приоритети за България, първите реални стъпки за потвърждаване на тази воля и доказването ? на практика би било насрочването в комисии и гласуването в зала на: закона за КПКОНПИ, отхвърлянето на промените в Изборния кодекс, приемане на предложенията ни за промени в законите за службите и бюджет", заплашиха харвардците. И в типичния си тон обявиха, че ако това не се случи, няма да съставят правителство.
Дали това влизат отново в ролята на разглезеното дете, което тропа с крак за любима играчка или тайната им цел е да няма правителство, много скоро ще разберем. Но е очевадно, че
- в ултиматума има априори неизпълнима точка
поне към една от политическите сили, чията подкрепа ще търсят. Отхвърлянето на промените в Изборния закон, върху който президентът Румен Радев наложи вето, би било самоубийствено за БСП, които всъщност внесоха промените. Затова и нямаше нищо по-логично от нейния светкавичен отговор, че партията й няма да се откаже от хартиената бюлетина.
Което обаче постави огромна въпросителна пред истинността на вчерашното заключение на Асен Василев: че "зад втория мандат стои една партия повече в сравнение с първия".
Подкрепата за тях от Янев е повече от неясна, защото готовността за разговори не предполага същия ентусиазъм при гласуването на кабинета. Още повече като си спомним за йезуитското му изказване по време на дебатите за политическата съдба на Габровски, когато той обяви, че ще подкрепи професорът, но няма да даде гласа си за кандидат-министрите му. По-късно пред "Стандарт" той сподели, че основната причина е липсата на споразумение за този кабинет, каквото не им е било предложено нито от ГЕРБ, нито от проектопремиера им.
И докато ултиматумите им към политическите сили могат да бъдат приети като част от политическото лицемерие, то
- условията, които поставиха към президента
звучат доста притеснително. Призоваха го да им даде време за съставянето на кабинет, колкото и на ГЕРБ.
Спестявайки истината, че това дадено време за разговори за всички политици. Както се видя, не се вразумиха. Няма никаква гаранция, че коледното чудо ще ги направи по-диалогични или че кръста във водите на Йордановден ще ги смири.
Доста по-логично изглежда политическия инат да се увеличи, а ГЕРБ да отговорят реципрочно на харвардската оферта. Радев обаче дава сериозни заявки, че не само ще продължава да управлява, а е и носител на приза за търпението.
"В тази ситуация е редно и втората политическа сила да получи някакво допълнително време", отговори светкавично президентът от Брюксел, но не пропусна да намекне, че
- вижда капана, в който ПП се опитва да го вкара
"Стига намеренията за съставяне на правителство да са искрени и това време да се използва както за съставяне на правителство, така и за приемане на важни закони, а не за предизборна агитация", разкри подозренията си Радев, който наскоро се обяви за първия излъган от Кирил и Асен.
Прав е, защото приоритетите, посочени от ПП почти съвпадат от предложените от проф. Габровски - социални мерки, подкрепа за бизнеса, съдебна реформа, влизане в Шенген. Прави впечатление, че липсват присъединяването към Еврозоната, модернизиране на армията и постигане на енергийна независимост. Интересно е какво обяснение ще дадат за това. Както и дали това не е основната причина за поставянето на неизпълними условия в ултиматума на ПП.
Докато чакаме отговорите, преживяваме дежавю. Пак идва Коледа, Кирил и Асен пак тръгват по моловете да събират кабинет. Ще чакаме Кирил да ни каже: Честита Бъдни вечер, ще стискаме палци Асен да не влезе в църквата с маратонки и изтъркани дънки. И ще се питаме това ли е подаръка ни от Дядо Коледа. Радев може да е обявил полугодие на търпението, но българските избиратели вече са в годината на нетърпимостта. Как го изчисляват това в политическите партии, които разнасят мандатите като куцо пиле - домат, само те си знаят. Но очевидно техните калкулатори работят с други мерни единици от тези на избирателите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com