София. Държавният бюджет за 2012 г. беше приет на първо четене от парламента. Законопроектът мина с гласовете на ГЕРБ, РЗС и един депутат от Атака. "За" гласуваха 127 народни представители, а 82 бяха против.
Ожесточени дискусии се водеха по бюджета, като в един момент спорът между народните представители мина на ниво "магарешки винетки". Темата повдигна червеният депутат Димчо Михалевски, според когото избиратели са коментирали, че им били взели хляба, а са им въвели магарешки винетки (чиповете, които се въведоха задължително за животните).
"Няма да коментирам магарешки винетки, но не смятам за справедливо обвинението, че правителството няма да може да усвои заложените за следващата година европейски средства". Това обясни от парламентарната трибуна министърът по усвояване на еврофондовете Томислав Дончев. По думите му през 2012 г. усвоените от Европа пари ще се удвоят, както е станало през последните две години. 2010 и 2011 г. са първите, през които изплатените средства от еврофондовете са по-големи от вноските на страната за ЕС.
Депутатът от ДПС Алиосман Имамов коментира, че в сегашната обстановка действително не са удачни безразсъдни мерки. Въпреки това очакванията за макрорамката не са адекватни на динамиката на икономическите процеси в Европа, допълни Имамов. Според него с така формирания бюджет безработицата ще се увеличи, а бедните слоеве от населението ще станат още по-бедни.
От БСП пък предупредиха, че твърде позитивният бюджет за следващата година може да ни върне към "постния буламач" от 2010 г., който беше актуализиран. Кризата ще си отиде, когато си отидете вие от ГЕРБ, заяви депутатът от БСП Румен Овчаров.
От РЗС бяха категорични, че няма да подкрепят повторно бюджета, ако не се реформира администрацията и не се намалят нейните средства. Яне Янев поиска действия за свиване на структурите на СЕМ и КРС, съкращаване на парите за Народното събрание с 5-10%, както и задължителна реформа във вътрешното министерство.
От Синята коалиция настояха за нулева ставка при реинвестиране на печалбата, намаляване на данъка за едноличните търговци до 10%, електронните услуги да са 10 пъти по-евтини от останалите и персонална отговорност на всеки министър, който не успее да усвои заложените му евросредства. Освен това не бива да се пречи на малкия и среден бизнес и да се въвежда задължително свързване на касовите апарати с данъчните дори на търговци, нерегистрирани по ДДС, допълни Мартин Димитров.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com