Борисов със 7 изпълнени обещания в Страсбург

Шефът на европарламента Таяни посреща премиера ни днес, Караянчева - след 10 дни

Борисов със 7 изпълнени обещания в Страсбург | StandartNews.com

Премиерът Бойко Борисов днес се изправя пред европейския парламент в Страсбург, за да отчете българското европредседателство. Шест месеца след прословутата реч на министър-председателя пред депутатите, с която събра овациите на всички парламентарни групи и получи суперлативи от ЕК в лицето на Юнкер, днес Борисов се изправя за втори път пред парламента със 7 изпълнени обещания за времето на евромандата на България, дадени в предишното му слово.

Първо: "Ако ние не дадем перспектива на страните от ЕС, там има почва за развитието на радикален ислям. Стабилността на Балканите пряко отговаря за стабилността на Европа. Изходът е европейската перспектива, те го очакват. Ясно знаем, че в мандата на тази ЕК няма да има нови членки от Балканите в ЕС. Но ясно и честно трябва да им кажем какви надежди могат да хранят. Как във времето се разполагат вижданията ни за интегрирането им в Европа. Един изстрел в Косово буквално взривява Балканите. Настроенията веднага стават други", посочи тогава премиерът. Шест месеца по-късно Македония и Албания са с покана, макар и условна, за приемането им в ЕС.

Второ: "България и Македония са дали пример, че с такт и добронамереност могат да се решават проблемите. Надяваме се между Скопие и Атина да завърши проблемът с името, за да може Скопие да получи перспектива за НАТО и ЕС. Това е като крайъгълен камък, който, ако се размърда, започват да мърдат целите Балкани", каза още тогава Борисов. Подобряването на двустранните отношения България-Македония днес са факт, както и договора за името на съседната ни държава.

Трето: "Ако Европа не даде перспектива за членство на Западните Балкани и не помогне за съживяване на региона, младите ще го напуснат в търсенето на по-добър живот. Ако ние не го направим, и Русия, и Китай, и Саудитска Арабия имат интерес към Балканите, и някой друг ще го направи. Сега е моментът да им помогнем", настоя тогава премиерът ни. Финансовата помощ от над 10 милиарда евро за съживяване на инфраструктурата на региона вече е поет ангажимент от Европа.

Четвърто: "България успява да намали миграционния натиск до нула. Постигна се с много работа, а и на границата с Турция показахме как с европейската солидарност и помощ, с усилията на държавата и споразумението с Турция за ограничаване на миграционния поток, можем да съдействаме да се направи. Имаме огромна морска граница и голяма сухопътна с Турция. Там в момента има милиони мигранти". Срещата на върха ЕС-Турция във Варна бе пробив в отношенията на държавите-членки с южната ни съседка.

Пето:" Оставяме цели процеси да се развиват, а ние да бъдем зрители. Оставяме президентите на големите държави, на Русия, САЩ, Китай, Турция, Иран да взимат решения по теми, с които ние след това се сблъскваме със страшна сила. Европа трябва да е солидарна с бежанците, но те трябва да знаят, че ще се грижим за тях само до края на военните конфликти в страните им. И затова трябва да се направят сигурни центрове близо до военните конфликти, за да могат хората след това да се върнат и да възстановят своите страни". Днес предложенията, които направи преди половин година Борисов, са препотвърдени.

Шесто: "Има държави, които държат да паднат санкциите с Русия, други са изключително остри. Ще търсим нормализирането на отношенията с Кремъл. Това ще бъде общо европейско решение", допълни тогава българският премиер. По време на българското европредседателство бяхме свидетели на срещи с руския президент Владимир Путин както от страна на българския премиер, така и от германския канцлер Ангела Меркел. А също и на посещение на руския президент в Австрия по покана на австрийския канцлер Себастиян Курц.

Седмо: Кохезионната политика трябва да продължи. Европа вече има растеж и съм убеден, че няма по-добри от нас, когато сме единни и силни", призова още Борисов през януари. През май бъдещето на кохезионната политика бе препотвърдено.

Преди участието в пленарната сесия днес Бойко Борисов ще се срещне с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. Министър-председателят Бойко Борисов ще информира Народното събрание за резултатите от Българското председателство на Съвета на ЕС след 10 дни, писа Борисов на Цвета Караянчева.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай