София. Имаше опасност това мнозинство да е математическо, ако не бяха преговорите през този месец. Това, което направихме за първи път е преговори по правила. Това заяви пред Нова телевизия Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционната политика и държавната администрация.
„Буквално до последния ден основно сме говорили по програмата, благодаря на останалите политически сили, че разпределянето на ресорите беше най-лесната част от разговорите. Лесният начин щеше да е да кажем: ето събираме се хора, дайте да направим правителство и да тръгнем, само че ние поставихме условия за това да имаме разбирателство по ключови приоритети. Ние започнахме с 18 политически постулата и видяхме, че имаме голямо съвпадение по тях с политическите сили. Голямо беше разминаването с БСП, с ДПС по-скоро имахме сближаване, но имаме принципни различия с тях. До 7-8 часа на ден сме обсъждали програмата", посочи Бъчварова.
Тя каза, че партиите в правителството се обединяват по основни тези за общото им управление.
"Всяка от партиите запазва възможността в НС да представи специфичните си идеи, да потърси мнозинство и дори да го получи, това няма да означава бламиране на правителството. Най-ценното е, че ние се обединихме по тези, които не присъстват в програмите на отделните партии", заяви вицепремиерът.
„С АБВ говорихме, тяхната политическа концепция е коренно различна от нашата и им казахме, че няма да преговаряме по нея. Малко хора успяват да разберат какво сме направили. Това беше успехът накрая на преговорите, механизмът, по който се обединихме, за да останем различни", каза Бъчварова.
По думите й никой не може да каже предварително дали ще бъде стабилно или не правителството, но според нея толкова консенсусна програма не е имало в нито едно предишно управление.
Тя посочи, че са променили формулата, за да намерят по-широко съгласие.
"Дясно-центристко управление можехме да имаме само с РБ ако имахме достатъчен брой гласове. Проевропейско реформаторско правителство е новата ни формула, в която се дава възможност да се включи и АБВ. Социалната политика е силната ни теза, тя не е философията, която познаваме от БСП. Установихме границите на съвместимост. Вицепремиер е Ивайло Калфин, защото другата добра теза, която приемаме на АБВ е за демографската политика. Тя е хоризонтална политика, не може да се осъществи само от едно секторно ведомство, изисква повече усилия", отбеляза вицепремиерът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com