Тръгва проверка за докторските рушвети

"Стандарт" праща договорите за препращане на болни в министерството

Тръгва проверка за докторските рушвети | StandartNews.com

София. Ще разпоредя пълна проверка веднага щом получа конкретните сигнали. Това съобщи здравният министър д-р Таня Андреева по повод публикацията на "Стандарт" за комисионите, които лекарите получават за всеки насочен пациент към кардиологична болница. Конкретните суми варират от 80 до 250 лв. според случая.

"Не искам да коментирам публикации, преди да имам конкретни данни, но категорично не намирам за етично и нормално в нашата система болници да дават рушвети на лекари, за да им пращат пациенти за изследвания и операции", добави д-р Андреева. Според нея е възможно някъде да се случват подобни неща. "По всеки казус трябва да се предостави конкретна информация, за да бъде проверен и да има санкции", заяви тя. "Стандарт" ще предостави договорите на министъра.

В Кърджали д-р Андреева откри изцяло обновени операционен блок и интензивен сектор в МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски". В болницата отвори врати и новото отделение по еднодневна хирургия.
Министър Андреева посети и Видин. Там тя се намеси в спор между държавната болница за активно лечение "Света Петка" и частната кардиологична клиника на БКИ, която се настани под нейния покрив. Войната на двете лечебни заведения избухна след поемането на държавната болница от ново ръководство начело с д-р Виолета Дочкова. Тя обяви, че сключените от нейния предшественик д-р Цветан Василев договори са неизгодни и ще я доведат до фалит и ги анулира. Частната пък даде за това държавната на съд с иск за 2,5 млн. лв.

Двете болници да се разберат помежду си и да сключат взаимоизгодни договори и за двете, каза министърът.

 

Има ли договор, няма рушвет

Андрей Марков, собственик на кардиологичната клиника "Сити Клиник"

В Турция и Сърбия, както и в други европейски страни, лекарите могат да работят само на едно място. В България обаче те не са ограничени и имат възможност да работят на повече от едно. Когато това е така, нито един лекар - особено джипитата, не могат да бъдат ограничавани в броя на договорите, които изпълняват. В момента сме свидетели на това, че здравеопазването е подложено на корупционни практики на всички нива. Причината за съществуването им е вакуумът, който има в системата. Той не може да бъде запълнен и затова се появяват различни рушвети. Когато един лекар има право да извършва определена дейност, той може да предоставя услугите си на когото иска. Когато парите за това му се дадат под масата, тогава те са рушвет, защото са скрити от всички, не са облагаеми, нито декларирани.

Нерегламентираните плащания работят за утвърждаване и налагане на тази практика, докато обличането на тези отношения в единствената законна форма - договор за услуга, изпълнява законовите норми в държавата, канализира дейностите и тогава няма проблем. Съвсем друг е въпросът дали тези договори могат да доведат до свръхиндуциране на пациенти.

 

Пациентът излиза пачка пари

Иван Димитров, председател на Български пациентски форум

Никой не би бил съгласен с подобна практика. С нея обясняваме, че българският пациент е просто сума. Насочваш го нанякъде, защото имаш интерес, а не защото той има нужда от лечение.

Това не е медицина, а бизнес. Или поне аз като човек и гражданин не смятам, че има нещо общо с медицината. Всъщност според закона лекарите са регистрирани като еднолични търговци или търговски дружества, явно трябва да кажем тогава, че са търговци, а не лекари.

Вярно е, че българските медици са недооценени финансово, но в коя сфера у нас нещо е оценено справедливо. Истината е, че когато е недофинансирана една система, тя се изражда и опорочава. Затова трябва да се намери механизъм, по който лекарите да получават нормални средства. На тези, които нарушават правилата тогава обаче, трябва да им се отнемат правата. Защото сега аз мога да имам нужда от ендокринолог, но ако той има интерес да ме прати на гастроентеролог и аз мога да се разделя с живота си, докато се лутам между лекарите. Тук е въпросът адекватно ли е медицината да се превърне в търговия. Никой не би се съгласил българският пациент да е разменна монета. За съжаление ни превърнаха в "пациентела" или вървящ портфейл. Дали сам човек ще извади парите или касата ще ги даде е друга тема.

 

Такива практики в Европа няма

Цветан Райчинов, председател на БЛС

По принцип пациентът е този, който избира къде и кой да го лекува. Той може да избира болница на територията на цялата страна. Това право никой не може да го отнеме. Практиките с консултантските договори не са изрично забранени в Етичния кодекс на БЛС или в законите. Те не са незаконни, но доколко са етични не мога да преценя. Не мога да преценя дали трябва да се уреждат отношенията между различни лечебни заведения и лекари по този начин. Според мен не би трябвало да има финансови отношения между тях. Не знам и да има в други страни подобни практики.

Най-добре е пациентите да си знаят правата и да ги ползват, а не да оставят някой да ги убеждава къде да ходят да се лекуват. Това е начинът да се справим с проблема. Ако със закон се уредят тези практики, няма да може да намерите такива договори, но тях пак ще ги има. Не е това пътят. Пациентите трябва да знаят правата си и да ги ползват. Разбира се, ако един лекар е спечелил доверието на пациента и го убеди, че го праща при добри специалисти, в това няма нищо нередно. Както и ако пациентът сам потърси мнението на лекаря къде да се лекува.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай