Топ синоптик предупреди за нова гореща вълна, но и за обрат с времето след това. Нейният пик ще е във вторник, когато температурите в страната ще се повишат до между 37 и 42 градуса. Най-високите стойности ще бъдат регистрирани в традиционно горещите райони - Ямбол, Сандански, Русе и Плевен.
„Най-горещият ден от тази поредица ще бъде вторник, с температури от 37 до 42 градуса в Източна Тракия, Югозападна България и Североизточна Добруджа“, коментира Петър Янков пред "Вести". По негови думи в София се очаква около 37 градуса.
Промяна във времето се очаква още във вторник вечер. „В късните следобедни и нощни часове над Северозападна България ще се заоблачи. Това ще бъде предвестник на приближаваща студена вълна“, уточни Петър Янков.
Основното захлаждане ще настъпи в сряда, когато в страната ще нахлуе по-хладен и влажен въздух от запад.
Температурите ще спаднат осезаемо – на места с до 10 градуса. Очакват се валежи в Централна и Източна България, като в някои райони ще са интензивни и ще бъдат съпроводени от гръмотевични бури и градушки.
„Все пак излизаме от 5-дневния достоверен период, така че точните количества валежи ще бъдат ясни в началото на новата седмица“, допълни той.
През втората половина на следващата седмица ще се установи по-ветровито време, особено по Черноморието. Температурите ще се движат между 24 и 31 градуса – с 2 до 3 градуса под обичайното за юли.
„В столицата очакваме около 24 градуса – с около 3 градуса под климатичната норма за месеца. От петък нататък времето ще се стабилизира, с разкъсана облачност, повече слънце и плавно повишение на температурите – до около 32–33 градуса“, поясни синоптикът.
Температурни рекорди в Европа – възможни ли са и у нас? „В Париж температурите стигнаха 42 градуса – нещо напълно необичайно за този район, където нормалната юлска температура е 24–25 градуса“, отбеляза синоптикът.
Той подчерта, че подобни стойности са нормални за България, където абсолютните рекорди са около 44 - 45 градуса. Според него българите сме калени срещу горещините.
„При нас жегите са по-поносими заради по-сухия въздух, но високата температура си е висока. В Чикаго например, поради високата влажност, 33 градуса се усещат като изключително непоносими и поради тази причина се бие тревога за опасни температури“, обясни той.
Петър Янков предупреди и за повишена опасност по Черноморието. „След преминаване на хладните вълни, особено в петък и събота, има вероятност от мъртво вълнение и мъртви течения. Родителите трябва да са изключително внимателни с децата си“, предупреди той.
По думите му, най-безопасният плаж за деца е Северният плаж на Китен. „Нашето море, макар и красиво, често крие подводни ями и силни течения, особено след буря“, подчерта той.
Как да се предпазим от горещините? Съветите на експертите са ясни: „Шапка, чадър и вода - това са задължителните аксесоари през горещите дни. Водата трябва да е на една ръка разстояние.“
Най-подходящото място за бягство от жегата остава планината.
„На височина над 2500 метра температурите ще са около 18 - 19 градуса, а на 1500 до 2000 метра - около 27 - 29 градуса. Там температурите ще влизат в така наречения „комфортен“ диапазон - между 24 и 27 градуса“, уточни синоптикът.
„Човешкият организъм може да се адаптира към екстремни условия за около 6 месеца. Затова алпинистите започват аклиматизация три месеца преди изкачване на високи върхове. Но за краткотрайни екстремни температури – като тези през юли – най-добрата стратегия е предпазване, а не адаптация“, обясни Петър Янков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com