Общество

Страховита прогноза за България, какво ни чака

Ако средните глобални температури се повишат с 3 градуса по Целзий

Учените от Climate Central направиха страховита прогноза, че след по-малко от 7 години е възможно цялата плажна ивица на Слънчев бряг да изчезне, а Несебър да се превърне в остров. 

По техни данни Бургас ще бъде потопен от огромна приливна вълна, ако средната глобална температура се повиши с още 3 градуса по Целзий. 

Учените прогнозират изчезването на почти цялата плажна ивица на Слънчев бряг, както и на част от плажовете на Свети влас. Зоните в червено е възможно да бъдат заляти от приливна вълна до 2030 г. Несебър пък може да се превърне в остров, а покрайнините му да бъдат напълно под вода.

Според прогнозата в морето ще попаднат Археологическият музей, базиликата "Богородица Елеуса", както и два от плажовете в Стария град, който също е заплашен да бъде залят в по-голямата си част. 

Атанасовското езеро в Бургас пък вероятно ще се разрасне. За зоните, оцветено в червено на картата, се посочва, че се очаква да бъдат залети при подобна приливна вълна. 

Прогнозата за Бургаското езеро е още по-плашеща. Приливната вълна ще залее Северната промишлена зона, както и голяма част от квартал Долно езерово. Ако прогнозата се сбъдне, е вероятно езерото до такава степен да покачи нивото си, че почти да достигне рафинерията "Лукойл".  

Ситуацията на юг от Бургас е не по-малко плашеща, показват данните на Climate Central, пише "Блиц". Морето ще навлезе към селата Тръстиково и Константиново, а почти половината от село Дебелт ще бъде залято. 

Ако глобалната средна температура се покачи с 3 градуса, известният къмпинг "Градина" ще изчезне, а Созопол е възможно да последва съдбата на Несебър и да се превърне в остров. 

Голяма част от Републикански път II-79, който е основна артерия по Южното ни Черноморие, ще бъде под вода. 

Летище Приморско ще бъде залято почти наполовина, както и голяма част от плажовете около града. 

Прогнозата за река Велека пък е драстично увеличаване на водното й ниво. А плажовете Бутамята и Липите на Синеморец ще бъдат напълно под вода. 

На север прогнозите също не са добри - Кранево и Албена ще бъдат почти наполовина потопени.

Тези прогнози е напълно възможно да се превърнат в реалност в близкото бъдеще, ако средните глобални температури се повишат с 3 градуса по Целзий. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай