Даниел Смилов, политолог
- Г-н Смилов, как оценявате постигнатото съгласие между ГЕРБ и Реформаторския блок?
Дотук нещата вървят трудно, но като че ли по план. Това, към което вървим, е десноцентристко правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок. То ще стъпи върху програма, която беше договорена. Това ще бъде съдържанието, върху което това правителство ще стъпи. Това съдържание ще бъде най-вероятно подкрепено или поне две партии ще бъдат поканени да го подкрепят в парламента. Това ще са АБВ и Патриотичният фронт. Точно тези четири партии, заедно с ГЕРБ и реформаторите, ще бъдат твърдото парламентарно мнозинство зад правителството и оттам нататък вече по определени теми могат и други партии да се включват. Важното е, че това правителство ще може да взема решения независимо от останалите партии в парламента - да речем ДПС или ББЦ.
- Предстои разговор за министерските постове. Възможно ли е там да възникнат разминавания?
- Сигурно е възможно. И в пресата изтичат такива индикации, така че там също могат да се очакват трудности. Моето лично мнение обаче е, че все пак разговорът за личностите, разговорът за конкретните министерства е второстепенен и каквито и да са трудностите, те могат да бъдат преодолени с компромиси от една или друга страна. Важно беше да се изработи програмата. Оттам нататък вече разговорите за личности ми се струва, че дори и да отнемат малко повече време, ще приключат успешно.
- Томислав Дончев от ГЕРБ заяви, че партията има готовност да подкрепи и Радан Кънев за премиер. Как ще коментирате това?
- На мен ми се струва, дори и да не приемаме това изказване като шега, че то по-скоро искаше да подчертае факта, че наистина се срещат прекалено много трудности в този преговорен процес и е време някак си страните да подходят по-сериозно към него. Аз не мисля, че в това изказване се обсъжда някакъв реалистичен вариант на правителство.
- Къде е Патриотичният фронт в цялата схема? В декларация на патриотите се заявява, че ГЕРБ проявява малодушие, страх и несигурност в момент на тежка криза?
- Наистина беше създадено някакво напрежение между ГЕРБ и Патриотичния фронт, особено около визитата на Дол. Аз не бих отдавал огромно значение на всички реплики, които се разменят в рамките на този преговорен процес. По отношение на ПФ - там има едно притеснение и то е, че части от тяхната програма се разминават доста сериозно както с програмата на ГЕРБ, така и с тази на реформаторите и очевидно, за да могат да подкрепят един формат, патриотите ще трябва да направят известни отстъпки.
- След всички консултации и разговори между ГЕРБ и Реформаторския блок как виждате бъдещото управление между двете формации? Ще успеят ли те да заработят като една машина?
- Наистина целият този процес създаде съмнения от гледна точка на това, доколко двете партии биха могли да се стиковат. Това, на което сме свидетели в момента, е едно учене в движение. Надявам се все пак, че този процес е бил полезен и правителството ще започне да функционира далеч по-нормално.
Според мен има смисъл да се влагат усилия в предварителни договорености, в изработване на ясен план и структура на бъдещото управление сега, защото, ако сега бъдат заметени различия, ако сега не бъдат обсъдени определени проблеми, те безспорно ще възникнат впоследствие, когато вече правителството и мнозинството трябва да вземат важни решения. Така че детайлните разговори и изкарването на повърхността на проблеми сега не е толкова лоша новина, а напротив.
(Пред Агенция Фокус)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com