Революция от НАП! Засяга хиляди след 1 юни

Промените се отнасят до трудовите книжки

Революция от НАП! Засяга хиляди след 1 юни | StandartNews.com

Много важни промени в трудовите книжки, които засягат хиляди хора.

От 1 юни в електронните ни досиета работодателите ще вписват само новите обстоятелства, но не и старите данни от хартиените ни трудови книжки. Младите, които сега излизат на пазара на труда, няма да имат хартиени книжки, при тях всичко ще е дигитално.

Работещите, които не са наети на трудови, а други правоотношения попадат ли в обхвата на реформата?

От 1 юни тази година промяната влиза в сила за хората на трудови договори, а след година = т.е. на 1 юни 2026 г., и за държавните служители.

Кой и как ще има достъп до нашите електронни трудови досиета и доколко защитна ще е тази информация?

Електронните ни трудови досиета ще се поддържат от НАП. В тях ще има много повече информация, отколкото в хартиената книжка и в сравнение с данните, които са се подавали като информация досега в НАП.

Например – начало и край на договора, промяна на обстоятелства, заплата, работно време, платен годишен отпуск и много други, предаде БТВ.

Какви са притесненията дни преди въвеждането на реформата и какво обясняват институциите?

IT компания разработва специализиран софтуер за управление на човешки ресурси, който има функция да прехвърля данните на клиентите им директно към системата на Националната агенция за приходите.

Милена Костова, която работи в компанията, се надява, че електронната трудова книжка ще улесни всички.

“Очаквам на първо място всичко, което досега стои в моята трудова книжка, да е въведено някъде електронно и всичко ново, което се случва да се попълва там електронно", коментира тя.

За да имаме достъп до нашето електронното трудово досие, трябва да имаме електронен подпис или Персонален идентификационен код от НАП.

"Има редица нови обстоятелства, които преди не са били вписвани в трудовата книжка. Като примерно, да декларират платен годишен отпуск, регулярно – промените по този отпуск. Това никога не се е изисквало. Да декларират запорни съобщения, текущо, което не се е изисквало“, казва Петя Димитрова, ръководител "HR софтуер“ в IT компания.

Първата стъпка от реформата обхваща голяма част от работещите у нас.

Повечето хора у нас са наети на трудови договори и попадат в обхвата на реформата.

От Националната агенция за приходите също обръщат внимание, че след 1 юни хартиените трудови книжки спират да се издават, но трябва да се пазят.

"Това е една прекрасна промяна, която ще намали административната тежест не само за работодателите, но и за HR-ите, счетоводителите и за самите служители, тъй като информацията ще се предава по служебен път“, смята Анна Митова, директор на дирекция "Комуникации" в НАП.

Данните ще се пазят с няколко нива на защита срещу хакерски атаки.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай